دیپلمات ارشد بریتانیایی در باره مشارکت در جنگ عراق تردید داشته است

Image caption جان چیلکات، رئیس کمیته تحقیقی در مورد جنگ عراق - عکس آرشیوی

مایکل جی، عالی رتبه ترین دیپلمات بریتانیایی در زمان آغاز جنگ عراق در سال 2003، گفته مطمئن نیست پیوستن کشورش به ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا، تصمیم درستی بوده است.

در ادامه تحقیقات رسمی کمیته ای در بریتانیا، که موظف شده در ارتباط با جنگ عراق تمام جنبه های تصمیم گیری دولت تونی بلر، نخست وزیر سابق این کشور را بررسی کند، امروز (چهارشنبه، 30 ژوئن)، لرد جی را برای پاسخگویی به سوالات فراخواند.

لرد جی گفت بریتانیا می توانست در این جنگ شرکت نکند؛ گزینه ای که به گفته لرد جی برخی از مقام های وزارت امور خارجه با آن موافق بودند.

این تحقیقات از ماه نوامبر سال گذشته آغاز شده است و انتظار می رود گزارش آن تا اواخر سال جاری میلادی منتشر شود.

ابراز تردید

در جلسه امروز کمیته تحقیقی، از لرد جی سوال شد که آیا به نظر او، به عنوان فردی که در زمان آغاز جنگ عراق ریاست دیپلمات های بریتانیایی را بر عهده داشته است، چاره ای جز حمله به عراق وجود داشت.

لرد جی در پاسخ گفت برای وزارت امور خارجه بریتانیا، محتمل بودن حمله ای از سوی آمریکا و اشغال عراق، در پایان 2002 مشهود شده بود.

او گفت، در این وزارتخانه زمانی دو دستگی به وجود آمد که بریتانیا نتوانست شورای امنیت سازمان ملل متحد را متقاعد کند قطعنامه ای صادر کند که به طور اخص اجازه دهد حمله ای نظامی صورت گیرد.

لرد جی گفت: "ما این گزینه را داشتیم که در حمله نظامی نیروهای ائتلافی به عراق، شرکت نکنیم. برخی از ما بعد از صدور قعطنامه دوم شورای امنیت علیه رژیم صدام حسین، این گزینه را گزینه ای درست می دانستیم."

لرد جی افزود اگر این گزینه انتخاب شده بود، مسئولیت بریتانیا این می شد که هر کاری که می تواند، انجام دهد تا مطمئن شود عراق بعد از حمله شرایط عادی پیدا کند.

در هفت سال گذشته، این پنجمین باری است که دولت و پارلمان بریتانیا بطور جداگانه جنبه هایی از هدف و انگیره دولت تونی بلر از شرکت در جنگ عراق را زیر ذره بین گذاشته اند، ولی دامنه هیچیک از تحقیقات قبلی تا این اندازه گسترده و علنی نبوده است.

در همین حال، کمیته تحقیقی امروز جزئیات توصیه های حقوقی که پیش از آغاز جنگ به تونی بلر داده بود، منتشر کرد.

این اسناد پیش از این محرمانه بود.

نسخه هایی از پیش نویس توصیه های حقوقی که لرد گلداسمیت، مشاور عالی حقوقی سابق بریتانیا به دولت تونی بلر داده بود با وجود درخواست برای انتشار آن، محرمانه مانده بود.

دفتر مطبوعاتی کابینه بریتانیا گفت اکنون تصمیم گرفته است این اسناد را علنی کند چون تحقیقات جاری استثنایی است.

بحث بر سر قانونی بودن حمله نظامی به عراق در سال 2003، مدت هاست که در جریان بوده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست