بریتانیا درصدد کاهش شمار زندانیان است

Image caption وزیر دادگستری بریتانیا پیش از این اداره زندان ها را بر عهده داشته است

دولت بریتانیا درصدد است طرح هایی را به اجرا درآورد که باعث کاهش شمار زندانیان این کشور شود.

کن کلارک، وزیر دادگستری دولت ائتلافی بریتانیا، روز چهارشنبه (30 ژوئن)، گفت کاهش شدید هزینه های دولت به این معنی است که به نگرشی تازه نیاز است.

بریتانیا در مقایسه با سایر کشورهای غرب اروپا، بزرگترین جمعیت زندانی و بالاترین میزان جرم را داراست.

حزب کارگر، اصلی ترین حزب مخالف دولت جدید بریتانیا می گوید کاهش گنجایش زندان ها در این کشور باعث تضعیف مبارزه با جرایم می شود.

اصلاح نظام زندان ها

وزیر دادگستری بریتانیا امروز(30 ژوئن) گفت دولت خطوط کلی اصلاح نظام زندان ها را تعیین کرده است. او گفت این اصلاحات قرار است مانع بروز جرم هایی شود که زندانیانی که قبلا دوره ای را در زندان سپری کرده اند، مرتکب می شوند.

وزیر دادگستری بریتانیا ضمن انتقاد از رشد آمار زندانیان در انگلستان و ولز، گفت تدابیر جدید دولت این کشور بسته به تعداد زندانیانی که مرخص می کند، شامل استفاده از شرکت های خصوصی و گروه های داوطلب می شود. شرکت های خصوصی و گروه های داوطلب برای بازپروری این دست از زندانیان به کار گرفته می شوند.

آقای کلارک گفت حبس کردن افراد بدون دلیلی خاص و یا تنها به این دلیل که همیشه رویه همین بوده است، فقط پول مردم را هدر می دهد.

وزیر دادگستری بریتانیا در اولین سخنرانی مهم خود در این سمت، گفت: "بیش از نیمی از جرایمی که در این کشور رخ می دهد توسط افرادی بوده که قبلا زندان را تجربه کرده اند. ما اکنون باید دست به کار شویم و این درِ گردان جرم و جنایت را از چرخیدن متوقف کنیم."

او که در لندن، پایتخت بریتانیا سخن می گفت، افزود: "ما به نگرشی سازنده تر نیاز داریم. نگرشی رک و پوست کنده. نگرشی هوشمندانه و شفاف در مورد احکام زندان که هدف از تعیین آن حل کردن دلایل تکرار جرم بوده است. به این طریق جامعه خود را به محلی امن تر و بهتر برای زندگی تبدیل می کنیم. ما اصلاحات خود را انقلابی در بازپروری زندانیان توصیف می کنیم."

در ماه مه، جمعیت زندانیان در انگلستان و ولز به بیشترین حد خود رسید. در حال حاضر این آمار به 85 هزار و دویست و یک نفر رسیده است.

دانیل سندفورد، گزارشگر بی بی سی در امور داخلی بریتانیا، می گوید شمار زندانیان بریتانیا از سال 1993 رو به افزایش گذاشته که از جمله ناشی از صدور احکام سخت تر توسط قضاتی بوده است که تحت فشار سیاستمداران بوده اند. بیشتر شدن جرایم خشونت بار و مرتبط با مواد مخدر نیز یک دلیل اصلی دیگر است.

گزارشگر بی بی سی همچنین می گوید گروه هایی که حامی اصلاح احکام دادگاه ها هستند، معتقدند که محبوس بودن در زندان راه حل جرم و جنایت نیست اما با این که مقام های دولتی بریتانیا اغلب در خفا با این موضوع موافقند به نظر می رسد که چیزی هرگز تغییر نمی کند.

به گفته گزارشگر بی بی سی حتی با این که کن کلارک جرات داشته علنا منطق نظام زندان های بریتانیا را زیر سوال ببرد، قول نداده است که جمعیت زندانیان را کاهش دهد فقط متعهد شده است راه های کم هزینه برای جلوگیری از تکرار جرم توسط زندانیان را بررسی کند.

او نمی گوید زندانی کردن بی فایده است بلکه می گوید همیشه کارایی ندارد.

مطالب مرتبط