شرکت "صابر" از ادامه کار در تونل "استقلال" دست کشید

Image caption تونل "استقلال"سال 2005 مورد استفاده قرار گرفت

امور ساختمانی در تونل “استقلال” از شرکت “صابر” به شرکت “سنگاب” ایران تحویل شده است.

این تصمیم در پی تأخیر در انجام این طرح گرفته شده و گفته می‌شود که هزینه ساختمان این تونل دو برابر بیشتر از مبلغ اوّلیّه را تشکیل داده است.

یک منبع در سفارت ایران در تاجیکستان روز چهارشنبه 30 ژوئن به بی بی سی گفت که اخیراً در این زمینه سندی با دولت تاجیکستان امضا شده است.

این منبع که نخواست نامش گفته شود افزود که از این به بعد شرکت “سنگاب”، که حالا مشغول ساختمان نیروگاه سنگ‌توده-2 در جنوب تاجیکستان است، انجام امور ساختمانی در تونل “استقلال” را نیز به دوش گرفته است.

به گفته این منبع، حالا روند تحویل این طرح به شرکت “سنگاب” ادامه‌ دارد، ولی قرار است کلّیه امور ساختمانی تا 4-5 ماه آینده انجام شود.

تونل "استقلال" در مسیر دوشنبه-خجند واقع است و ارتباط زمینی میان مناطق شمال و مرکزی تاجیکستان را در طول سال تأمین می‌کند.

مراسم افتتاح این تونل با شرکت رؤسای جمهوری ایران و تاجیکستان در سال 2005 برگزار شد، هرچند آن زمان امور ساختمانی انجام نیافته بود. قرار بود شرکت “صابر” ایران در زودترین فرصت تجهیزات تصفیه هوا و سیستم روشنایی در این تونل را نصب کند.

ولی ریزش آب زیاد در داخل تونل و مشکلات دیگر باعث به درازا کشیدن مهلت انجام این طرح شده است. مطبوعات تاجیکستان در این زمینه مطالب انتقادی زیادی منتشر کرده و خواستار انجام سریع این طرح شده‌اند.

Image caption تا حال سیستم روشنایی در تونل "استقلال" فعال نیست

به گفته منبع سفارت ایران، مطبوعات تاجیکستان ساختمان تونل "استقلال" و “شر-شر” را که از سوی یک شرکت چینی در طول سه سال مورد استفاده قرار گرفت، مقایسه‌ می‌کنند، که “این یک نوع بی‌انصافی است”.

شرایط ساختمان این دو تونل از یک دیگر به صورت کلّی تفاوت دارند. به گفته منبع سفارت ایران، ارتفاع مکان این دو طرح بکلّی فرق داشته، شرایط اقلیمی نیز کاملاً متفاوت است.

این منبع افزود: “کارشناسان ما در محل ساختمان تونل "استقلال" مناطقی را آشکار کردند که میزان تشعشع در آن جا سه-چهار مرتبه بیشتر از معیار است. به این دلیل، حتّی برخی از مقامهای تاجیک از بازدید محل “استقلال” هراس دارند”.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که در طول چند سال اخیر تعداد زیادی وسایل جنگی، نظیر تانک و زره پوش، عبور کرده و فرش (کف) این تونل را خراب کرده است.

همچنین، گفته می شود که فعالیّت شرکت “چاینا روود” (China road)، که مشغول بازسازی جادّه دوشنبه-چناق است، نیز در زمینه اجرای طرح "استقلال" مشکلات فراوانی ایجاد کرده است.

گذشته از این، به گفته این منبع سفارت ایران، دولت این کشور مطالعه بین‌المللی طرح “استقلال” را انجام داده است. طبق نتایج آن، هزینه رسمی ساختمان این تونل دو برابر کمتر از مخارج واقعی ارزیابی شده است.

Image caption انتظار می‌رود امور ساختمانی در تونل "استقلال" تا چهار-پنج ماه دیگر بکلّی انجام شود

این دلیل، شرکت “صابر” در اجرای این طرح با زیان مالی روبرو شده و امکان ادامه‌ اجرای آن را نداشته است. ولی شرکت “سنگاب”، که حالا مشغول ساختمان نیروگاه سنگ‌توده-2 است، برعکس، تعداد ضروری متخصصین را در اختیار داشته و می‌تواند امور ساختمانی باقیمانده در تونل “استقلال” را سریعا انجام دهد.

منبع سفارت ایران خبر داد که برای انجام امور ساختمانی در این تونل در کشورهای اروپایی تجهیزات مدرن تصفیه هوا و سیستم روشنایی خریداری شده است. قرار است آن از طریق هواپیما یا از راه زمینی توسط قلمرو افغانستان بزودی وارد تاجیکستان شود.

گفته می‌شود در صورت انتقال این مواد از طریق راه آهن، احتمال تأخیر در ترانزیت آنها در قلمرو ازبکستان وجود دارد. با این حال، تصمیم شده است، که امور ساختمانی در تونل "استقلال" تا ماه نوامبر کاملاً انجام خواهد شد.