مظنون به جاسوسی برای روسیه در قبرس ناپدید شد

دو نفر از متهمان که زوج بودند در این خانه زندگی می کردند
Image caption دو نفر از متهمان که زوج بودند در این خانه زندگی می کردند

پلیس قبرس می گوید که یک مظنون به جاسوسی برای روسیه که آمریکا به دنبال اوست پس از پرداخت وثیقه و رهایی از بازداشت ناپدید شده است.

کریستوفر متسوس روز سه شنبه پس از هشدار پلیس بین المللی، اینترپل، در فرودگاه لارناکای قبرس توسط ماموران مهاجرت بازداشت شده بود.

او یکی از 11 نفری است که در کانون تحقیقات پلیس فدرال آمریکا درباره یک محفل جاسوسی روسیه قرار دارند. 10 نفر دیگر هم اکنون در آمریکا تحت بازجویی هستند.

او که یک شهروند کانادایی است در انتظار استرداد به آمریکا به ظن جاسوسی و پولشویی بود.

آقای متسوس برای تقریبا دو هفته به تنهایی در هتلی در لارناکا اقامت داشت و رسانه های محلی گزارش دادند که او گذرنامه آمریکایی حمل می کرد.

دادستان های آمریکایی ادعا می کنند که این شخص سرپرست امور مالی حلقه جاسوسی مزبور بوده است و در سال 2004 برای تحویل دادن کیف های پول به اعضا به آمریکا سفر کرده بود.

ادعا شده است که این 11 نفر بخشی از عملیاتی بودند که در آن ماموران خود را شهروندان عادی جا زده بودند و بعضی از آنها سالها به عنوان زوج با هم زندگی می کردند.

براساس اسناد رسمی که در نیویورک تسلیم دادگاه شده، آنها توسط سازمان اطلاعاتی روسیه، اس وی آر، تربیت شده بودند تا در محافل سیاستگذاری آمریکا نفوذ کرده و اطلاعات جمع آوری کنند.

محققان می گویند که بعضی از ماموران از اوایل دهه 1990 از هویت های جعلی استفاده می کردند.

به گفته دادستان ها آنها در عملیات پیشرفته کامپیوتری شرکت داشتند که از جمله شامل استفاده از عکس های ظاهرا بی اهمیت برای انتقال پیام های کتبی به صورت مخفیانه بود.

پیشتر ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، ابراز امیدواری کرده بود که دستگیری این گروه در آمریکا به روابط در حال گسترش دو کشور آسیب نزند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید هم گفت فکر نمی کند که این واقعه روابط دو کشور را به طور منفی تحت تاثیر قرار دهد.

مطالب مرتبط