مقامات ترکیه و اسرائیل مخفیانه ملاقات کردند

Image caption احمد داوود اوغلو و بنیامین بن الیزر قبلا ملاقات کرده اند

مقام های اسرائیل و ترکیه اولین ملاقات رده بالای خود را پس از واقعه حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی کمک برای غزه و کشته شدن 9 فعال ترک تبار، برگزار کرده اند.

ترکیه بعد از حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی مذکور، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده بود.

کماندوهای اسرائیلی در تاریخ 31 ماه مه در آب های بین المللی به یکی از شش کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای نوار غزه حمله کردند؛ واقعه ای مرگبار که نه تنها خشم ترکیه بلکه همچنین واکنش تند بین المللی را نیز به همراه داشت.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و بنیامین بن الیزر، وزیر تجارت اسرائیل، روز گذشته (چهارشنبه، 30 ژوئن)، به طور مخفیانه در بروکسل ملاقات کردند.

مقام های ترکیه می گویند توافق چشمگیری در این ملاقات صورت نگرفت.

ترکیه در این ملاقات بار دیگر خواستار پرداخت غرامت برای بازماندگان قربانیان واقعه 31 مه، عذرخواهی رسمی اسرائیل و تحقیقات بین المللی در این باره شد.

اسرائیل تا کنون خواسته های ترکیه را نپذیرفته و گفته است کماندوها در دفاع از خود تیراندازی کرده اند.

گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید بعد از این که دو طرف به مدت یک ماه اظهارات خشم آلود رد و بدل کرده اند، تازه ترین ملاقات گامی مهم رو به پیش است.

لیبرمن: "توهین شده"

خبر ملاقات مخفیانه نمایندگان ترکیه و اسرائیل را شب گذشته شبکه تلویزیونی اسرائیل، 2 TV، گزارش کرد.

به دنبال پخش این خبر، دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این گزارش را تائید و گفت: "آقای بن الیزر به نخست وزیر اطلاع داده بود که دولت ترکیه پیشنهاد کرده ملاقاتی غیر رسمی میان دو کشور انجام شود."

در ادامه بیانیه آورده شده است:"با توجه به این که در هفته های گذشته ابتکارهای مختلفی شده تا با ترکیه ارتباط بر قرار شود، نخست وزیر دلیلی برای جلوگیری از این ملاقات ندیده است."

یک منبع ارشد به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت مقام های کاخ سفید تلاش می کرده اند که ملاقات میان اسرائیل و ترکیه صورت بگیرد و جزئیات آن را نیز با دو طرف هماهنگ کرده بودند.

وزیر تجارت اسرائیل بیش از سایر اعضای کابینه این کشور از رابطه نزدیک با ترکیه حمایت می کند و بر خلاف آنها علنا خواستار انجام تحقیقی بین المللی در باره حمله ماه گذشته به کاروان دریایی شده است. اسرائیل فقط پذیرفته که تحقیقی در داخل این کشور انجام بگیرد. این تحقیقات اکنون در جریان است و در جلسات کمیته تحقیقی دو ناظر غیر اسرائیلی نیز حضور دارند.

ترکیه گفته است به رغم آن که ملاقات مخفی روز گذشته دستاورد مهمی نداشته این کشور هنوز هم در پی بازسازی روابط با اسرائیل است.

در مورد این که کدام طرف انجام ملاقات مخفی را پیشنهاد داده، گزارش های متناقضی ارسال شده است. در حالی که یکی از سخنگویان دولت اسرائیل به بی بی سی گفته ملاقات خواسته ترکیه بوده است بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه ترکیه گفته اسرائیل این پیشنهاد را کرده بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است که از این ملاقات مخفی بی اطلاع بوده و آن را اولین بار در گزارش تلویزیونی شنیده است. او نخست وزیر کشورش را متهم کرده که اختیارات او را زیر سوال برده است.

وزارت امور خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای در این باره گفت: "انجام ملاقات مخفی توهینی به رفتارهای متعارف و ضربه ای کاری به روابطی بوده که میان نخست وزیر و وزیر امور خارجه وجود داشته است."

دفتر نخست وزیری اسرائیل به دلایل تکنیکی در این مورد اشاره کرده و گفته است مشکلات تکنیکی باعث شده وزیر امور خارجه از انجام این ملاقات بی اطلاع مانده باشد.

گزارشگران می گویند نگرش تند آقای لیبرمن به فلسطینیان و اعراب اسرائیلی، او را در خارج از این کشور به فردی نامحبوب تبدیل کرده است کما این که در گذشته دولت اسرائیل وزیران دیگری را برای ملاقات های دیپلماتیک اعزام کرده است.

مطالب مرتبط