بریتانیا سیاست خارجی جدید خود را اعلام کرد

Image caption آقای هیگ گفت بریتانیا باید همکاری و نفوذ خود را جهانی کند در غیر این صورت در جهانی که به سرعت در حال تغییر است جایگاه برتر خود را از دست خواهد داد

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، می گوید این کشور قصد دارد با قدرت های نو ظهور مانند هند، چین و برزیل رابطه نزدیکتری برقرار کند و در اتحادیه اروپا نیز نقش قویتری ایفا کند.

آقای هیگ روز پنجشنبه (اول ژوئیه)، اولویت های دولت ائتلافی جدید بریتانیا را بر شمرد و گفت سیاست خارجی بریتانیا باید چابک تر و پر انرژی تر باشد و بیش از گذشته جوانب تجاری را مرکز ثقل خود قرار دهد.

او همچین به دو کشور ایران و افغانستان اشاره کرده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در باره ایران گفت: "ما در هفت هفته ای که بر مسند کار نشسته ایم، همراه با سایر کشورها سخت در تلاش بوده ایم برای تشدید فشار دیپلماتیک بر ایران وارد عمل شویم، به گونه ای که اروپا و سازمان ملل موافق آن باشند."

ویلیام هیگ گفت امروزه روابط میان کشورها در انحصار وزرای خارجه یا نخست وزیرها نیست. اکنون بخش عمده ای از ارتباطات میان افراد، جوامع مدنی، کسب و کارها، گروه های فشار و سازمان های خیریه است که همچنین بخشی از روابط میان کشورها شده اند و با استفاده از فن آوری اینترنت شتاب فزاینده ای نیز گرفته اند.

به گفته آقای هیگ، ظهور جنبشی بزرگ علیه حاکمیت در ایران که یک سال پیش در جریان انتخابات ریاست جمهوری، در این کشور شکل گرفت، نشان داد اینترنت برای رساندن صدای افراد به آن سوی مرزها قدرت اعجاب آوری دارد. ایرانی ها با کمک اینترنت توانستند با شکستن سانسوری بی رحم، اخبار داخلی را با سراسر جهان به اشتراک گذارند و در مقابل، آنهایی که صدایشان را شنیدند، دولت های خود را تحت فشار گذاشتند که واکنش نشان دهند.

او گفت بریتانیا در افغانستان در جنگ است و این جنگ و فداکاری های خارق العاده و قهرمانانه سربازان بریتانیا مهمترین اولویت در سیاست خارجی این کشور است.

وزیر امور خارجه بریتانیا اتحاد کشورش با آمریکا را بی تزلزل توصیف کرده اما گفته است دولت بریتانیا برای این که مطمئن شود در داخل اتحادیه اروپا عضوی نافذ است، بیشتر تلاش خواهد کرد و این کار را با شرکت دادن مقام های این کشور در تصمیم گیری ها در بروکسل، مقر این اتحادیه، انجام خواهد داد.

"نگاه به دورتر"

اما وزیر امور خارجه بریتانیا گفت این کشور باید به گستره ای فراتر نگاه کند و به تغییر در موازنه قدرت در حوزه اقتصاد در سراسر جهان توجه داشته باشد و با قدرت های نوظهور در آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین رابطه ای قویتر برقرار کند.

آقای هیگ گفت بریتانیا باید همکاری و نفوذ خود را جهانی کند در غیر این صورت در جهانی که به سرعت در حال تغییر است جایگاه برتر خود را از دست خواهد داد.

او در اولین سخنرانی مهم خود به عنوان وزیر امور خارجه بریتانیا گفت سیاست خارجی این کشور در سیزده سالی که دولت دست حزب کارگر بود، ضعیف شده به گونه ای که قدرت های نو شاکی بوده اند که این کشور فقط زمانی با آنها ارتباط برقرار می کند که بحرانی رخ داده یا رای مهمی لازم است.

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود: "این وضعیت توان ما را برای به ثمر رساندن توافق های دشوار، تضعیف می کند. توافق هایی که بر زندگی میلیون ها نفر در سراسر جهان تاثیر گذار است. ما به نظرات بین المللی اعتنا نمی کنیم که این برای بریتانیا امری مخاطره آمیز است. ما باید برای رساندن پیام خود بیشتر تلاش کنیم."

ویلیام هیگ در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت لازم است بریتانیا از تصویری که مردم جهان از نقش بین المللی این کشور دارند، بیشتر آگاه باشد و از اشکال جدید ارتباطات استفاده کند. این موضوع به ویژه در مورد کشوری مانند پاکستان، که در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار دارد، صدق می کند.

به گغته وزیر امور خارجه بریتانیا، ابتکارات جدید ممکن است شامل روش های جدید ارتباطی مانند ارسال پیامک و توئیتر، تقویت روابط شخصی با وزیران دیگر کشورها و سرمایه گذاری روی جذابیت های فرهنگی بریتانیا شود.

اما دنیس مک شین، از وزیران سابق دولت کارگری گفت بریتانیا به جای این که بخواهد به کشورها، مانند هند و پاکستان، نصیحت کند چه روابطی داشته باشند و با ارسال کمک به آنها ارباب منشانه رفتار کند باید روی روابط تجاری و فرهنگی تمرکز کند.

آقای هیگ در سخنرانی امروز خود که در محل وزارت خارجه ایراد می کرد همچنین به بحران خاورمیانه و این که فرصت برای تشکیل کشوری فلسطینی در جوار اسرائیل رو به اتمام است، اشاره کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت نرسیدن به این هدف نه تنها برای اسرائیل و فلسطینیان فاجعه بار است بلکه برای منطقه بسیار خطرناک بوده و به امنیت بریتانیا نیز آسیب زیادی می رساند.

مطالب مرتبط