نتانیاهو یکبار دیگر خواستار مبادله شالیط شد

گلعاد شالیط
Image caption از اکتبر سال گذشته تاکنون تصویری از گلعاد شالیط منتشر نشده است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشنهاد خود برای آزادی یک هزار زندانی فلسطینی در مقابل رهایی گلعاد شالیط را تکرار کرد.

اما او تاکید کرد اسرائیل حاضر به پرداخت "هر بهایی" برای آزادی این سرباز اسرائیلی که در سال 2006 به اسارت حماس در آمد نیست.

سال گذشته گفتگوهای اسرائیل و حماس برای مبادله زندانیان به شکست انجامید. اختلاف اصلی دو طرف بر سر فهرست زندانیان فلسطینی بود که حماس خواهان رهایی آنها در مقابل آزادی شالیط است.

اسرائیل می گوید زندانیانی که "دستشان به خون آغشته" است را آزاد نمی کند.

خانواده گلعاد شالیط روز یکشنبه یک راهپیمایی یازده روزه برای آزادی او آغاز کردند.

این راهپیمایی که از خانه پدری گلعاد شالیط در شمال اسرائیل شروع شده است، در مقابل اقامتگاه نتانیاهو در بیت المقدس پایان خواهد یافت.

خانواده گلعاد می گویند در این محل چادر زده و تا هنگامی که فرزندشان آزاد نشده به خانه باز نخواهند گشت.

آقای نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت مردم اسرائیل متحد و خواهان بازگشت شالیط به خانه اش هستند، اما این کشور حاضر به پرداخت هر هزینه ای نیست.

او گفت تجربه نشان داده بسیاری از زندانیان فلسطینی که آزاد شده اند دوباره دست به خشونت علیه اسرائیل زده اند.

وی افزود نیمی از 1150 زندانی فلسطینی که در جریان معامله مشهور به جیبریل آزاد شدند مجددا به "تروریسم" روی آوردند.

نخست وزیر اسرائیل گفت در این موافقتنامه که در سال 1983 بدست آمد افرادی همچون احمد یاسین آزاد شدند که بعد حماس را بنیانگذاری کرده و "صدها اسرائیلی را کشتند و پایه انتفاضه دوم را نهادند."

وی افزود: "طرح (اخیر) که آلمانی ها وساطت کرده و من موافقت کرده ام شامل 1000 تروریست است که من آماده ام در مقابل بازگشت شالیط به خانه اش آزاد کنم."

او گفت همچنان آماده اجرای این طرح است که در دسامبر گذشته مطرح شده است.

اما نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که این طرح مبتنی بر دو شرط است: یکی آنکه زندانیان آزاد شده نمی توانند به کرانه باختری بازگردند و دوم آنکه تل آویو حاضر نیست افرادی را که متهم هستند در قتل شهروندان اسرائیلی دست داشته اند آزاد کند.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، حماس پیشنهاد نتانیاهو را به سرعت رد کرد.

مطالب مرتبط