آغاز سفر هیلاری کلینتون به پنج کشور کمونیستی سابق

هیلاری کلینتوت
Image caption هدف خانم کلینتون از سفر به اوکراین، کمک به پیشبرد دموکراسی در این کشور است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که به اوکراین سفر کرده می‌گوید راه برای ورود این کشور به ناتو همچنان باز است.

ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری اوکراین که طرفدار روسیه است هنگامی که ماه فوریه گذشته بر سر کار آمد، برنامه پیوستن اوکراین به پیمان ناتو را منتفی اعلام کرد.

هیلاری کلینتون در آغاز سفر خود به پنج کشور کمونیستی سابق، به اوکراین رفته است.

هدف از این سفرها کمک به پیشبرد دموکراسی در این کشورهاست که قبل از فروپاشی شوروی، با رژیم کمونیستی اداره می شدند.

این اولین سفر یک مقام بلند پایه آمریکا به اوکراین از هنگام به قدرت رسیدن ویکتور یانوکویچ، در این کشور است.

خانم کلینتون یک کمیسیون مشترک آمریکا و اوکراین را افتتاح خواهد کرد که در جهت افزایش همکاری دو کشور در زمینه انرژی و بازرگانی و نیز امنیت و امور دفاعی کار خواهد کرد.

وی در کیف همچنین با نمایندگان رسانه ها و گروه های جامعه مدنی گفتگو خواهد کرد.

انتظار می رود وزیر خارجه آمریکا در جریان ملاقات با رئیس جمهوری و نخست وزیر اوکراین به محدودیت ها در باره آزادی مطبوعات در این کشور نیز اشاره کند.

پیشتر، فیلیپ گوردون از معاونان وزارت خارجه آمریکا گفته بود که پیشرفت دموکراسی در اوکراین برای منطقه و فراتر از منطقه، هنوز اهمیت نمادین زیادی دارد و خانم کلینتون به امیدواری برای حمایت و پیشبرد دموکراسی در اوکراین تاکید خواهد کرد.

آقای گوردون اظهار امیدواری کرده بود که بهبود روابط آمریکا و روسیه، توسل به دیپلماسی را در کشورهایی مانند اوکراین آسان تر کند.

وزیر امور خارجه آمریکا متعاقبا از لهستان دیدن کرده و سپس راهی جمهوری های ارمنستان، آذربایجان و گرجستان خواهد شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید در جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، هیلاری کلینتون خواستار حل مناقشه های منطقه شده و همچنین در صدد تسهیل دسترسی آمریکا به راه های زمینی منطقه، برای اعزام نیرو به افغانستان برخواهد آمد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید در جمهوری گرجستان وزیر خارجه آمریکا به مقامات گرجستان اطمینان خواهد داد که با وجود تلاش آمریکا برای بهبود روابطش با روسیه، دولت میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان، همچنان از حمایت آمریکا برخوردار است

مطالب مرتبط