باردیوژه: قاچاقگران در حوادث قرقیزستان شریکند

Image caption در این نشست نمایندگان هفت کشور عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی شرکت داشتند

دبیر کلّ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی گفت، که گروههای مافیایی قاچاقگر مواد مخدر در حوادث خشونتبار اخیر در جنوب قرقیزستان دست دارند.

نیکولای باردیوژه این سخنان را روز جمعه 2 ژانویه در جلسه نمایندگان نهادهای مبارزه با مواد مخدر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی در شهر دوشنبه ابراز داشت.

آقای باردیوژه همچنین قاچاق مواد مخدر را تهدیدی جدی برای انسانیت و صلح جهانی خواند و گفت، که اعتراف این خطر در بیانیه سران کشورهای عضو این سازمان می‌تواند فعالیّت نهادهای مربوط به مبارزه با مواد مخدر را آسان کند.

مسیر انتقال مواد مخدر

در جلسه نمایندگان نهادهای مبارزه با مواد مخدر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی نمایندگان از روسیه، بلاروس، ارمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان شرکت داشتند.

نیکولای باردیوژه، دبیر کلّ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، ضمن سخنرانی در این نشست گفت، که چندی قبل وی از قرقیزستان، کشور دیگر عضو این سازمان، دیدن کرده است.

آقای باردیوژه افزود: "من از آن خوشنودم، که جلسه امروز دقیقاً بعد از حوادث دهشتبار در جنوب قرقیزستان دایر می‌شود. بعد از سفرم به قرقیزستان من مطمئنانه می‌توانم بگویم، که دست دراز گروههای قاچاقجی مواد مخدر در این حوادث محسوس است. گفتن ممکن است، که یکی از مسیرهای اصلی انتقال مواد مخدر افغانی از جنوب قرقیزستان می‌گذرد."

Image caption آقای باردیوژه گفت، که در حوادث دهشتبار قرقیزستان گروههای قاچاقچی مواد مخدر دست دارند

دبیر کلّ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، که قبل از شرکت در این جلسه با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، ملاقاتی انجام داد، گفت: "در ملاقات با آقای رحمان معلوم شد، که رئیس جمهوری تاجیکستان 14 ژوئن سال جاری مصوّبه در مورد کمک به نیروهای انتظامی قرقیزستان برای به اعتدال آوردن وضعیت در جنوب آن کشور را امضا کرده است."

نیکولای باردیوژه وضعیت قرقیزیستان را نسبتاً آرام خواند و افزود، که حالا برخی از گریزه‌های منطقه جنوب قرقیزستان به جای زیست قبلی خود بازمیگردند.

افزایش کشت خشخاش

امیرقول عظیماف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان، که در این نشست شرکت داشت، گفت، که تاجیکستان در جهان در ردیف چهاروم کشورهایی قرار دارد، که میزان زیاد مواد مخدر در قلمرو آنها کشف و مصادره می‌شود.

به گفته وی، در ده‌ساله اخیر در تاجیکستان بیش از 64 تن مواد مخدر، که بیش از 30 تن از آن را هروین تشکیل می‌دهد، کشف و مصادره شده است.

Image caption آقای ایوانف گفت تاجیکستان با مواد مخدر مبارزه جدّی انجام می‌دهد

این در حالیست، که به عقیده برخی از کارشناسان مستقل، در قلمرو تاجیکستان تنها ده درصد مواد مخدر تولید افغانستان مصادره می‌شود، ولی بیشتر میزان آن از تاجیکستان به کشورهای شوروی سابق انتقال می‌یابد. هرچند مسئولان نهادهای مبارزه با مواد مخدر این ادّعای کارشناسان را نادرست می‌خوانند.

امیرقول عظیماف می‌گوید، که افغانستان تولیدکننده اصلی مواد مخدر در جهان است و در ده سال اخیر بیش از یک ملیون نفر از ساکنان جهان از مصرف مواد مخدر جانهای خود را از دست داده‌اند.

آقای عظیماف می‌گوید: "سال گذشته در افغانستان حاصل کشت خشخاش به شش هزار و 900 تن رسیده است، که 95 درصد میزان تولید این مواد در جهان را تشکیل می‌دهد. با توجّه به این، ما می‌توانیم بگوییم، که در آینده نزدیک باز وضعیت در مرز مشترَک آن کشور با کشورهای ترانزیتی متشنّج خواهد شد."

وضیت کشاورزان

از سوی دیگر، در نشست دوشنبه به این نکته تأکید شد، که تا زمانی که در افغانستان صلح و ثبات کامل برقرار نشود و زندگی کشاورزان بهبود نیابد، مبارزه با کشت خشخاش و انتقال مواد مخدر از افغانستان به سایر کشورهای هم‌مرز مشکل خواهد بود.

Image caption ژینیرال نظراو کمک به کشاورزان افغان را یکی از راههای حلّ مشکل مبارزه با مواد مخدر در منطقه خواند

رستم نظراف، رئیس آژانس نظارت بر مواد مخدر تاجیکستان، می‌گوید: "درامد اصلی بیشتر کشاورزان در افغانستان از کشت خشخاش است. و برای کاهش آن دولت کنونی آن کشور باید یک سلسله فعالیّتها را برای پیشرفت اقتصاد، بهبود وضع کشاورزان انجام دهد."

به گفته وی، در افغانستان قبل از همه باید با افراد سُفاریشگر کشت خشخاش مبارزه کرد. زیرا سرمایه‌گذار اصلی کشت خشخاش در آن کشور محض آنها بوده‌اند.

ویکتور ایوانف، رئیس اداره فدرال نظارت بر مواد مخدر روسیه در این نشست از آن اظهار نگرانی کرد، که جامعه بین‌المللی تا حال خطرات ناشی از قاچاق مواد مخدر را “جدّی” نمی‌گیرد.

آقای ایوانف با اظهار تأسّف گفت: "تاجیکستان با افغانستان، که میزان تولید مواد مخدر در آن کشور فعلاً دو برابر بیشتر از میزان تولید این مواد در ده سال قبل در جهان است، هم‌مرز است و از قاچاق مواد زیان بیشتری می‌بیند"

به گفته آقای ایوانف، تاجیکستان همچنین در میان کشورهای دیگر عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی میزان بیشتر مواد مخدر قاچاقی را کشف و مصادره می‌کند.

در جلسه گفته شد، که یکی از سببهای اصلی گسترش تروریسم، افراطگراي و سر زدن ناآرامیها در جهان معاصر فعالیّت گروههای سازمانیافته قاچاقچی مواد مخدر است.