نتانیاهو: مخفی نگه داشتن تماس با ترکیه از وزارت خارجه اشتباه بود

بنیامین نتانیاهو
Image caption مقام های اسرائیلی گفته اند آقای نتانیاهو متعهد شده که از این به بعد، هماهنگی بیشتری با وزارت امور خارجه داشته باشد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اذعان کرده که مخفی نگه داشتن ملاقات سری میان مقام های ارشد اسرائیل و ترکیه از وزیر امور خارجه دولتش، کاری "اشتباه" بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته بود انجام این مذاکرات بدون اطلاع او، توهین به او بوده است.

بنیامین بن الایزر، وزیر تجارت اسرائیل روز چهارشنبه (نهم تیر) با احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در بروکسل دیدار کرد. این اولین ملاقات میان مقام های طرفین پس از تنش شدید دیپلماتیک میان آنها بود، تنشی که در پی واقعه حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی کمک برای غزه و کشته شدن ۹ فعال ترک تبار، بروز کرد.

خبرنگاران می گویند آقای بن الایزر، بیش از دیگر اعضای کابینه اسرائیل طرفدار ترکیه است در حالی که موضع تند آقای لیبرمن نسبت به فلسطینی ها و اعراب اسرائیلی، باعث شده که او در خارج از اسرائیل، محبوبیتی نداشته باشد. در گذشته نیز دولت اسرائیل وزیران دیگری را برای ملاقات های دیپلماتیک اعزام کرده است.

وزیر تجارت اسرائیل همچنین بر خلاف دیگر اعضای کابینه، علنا خواستار انجام تحقیقی بین المللی در باره حمله ماه گذشته به کاروان دریایی شده است.

آویگدور لیبرمن زمانی از انجام این ملاقات باخبر شد که رسانه های اسرائیلی آن را منتشر کردند. وی روز پنجشنبه در اطلاعیه ای گفت:"این ملاقات مخفی،توهینی به رفتارهای متعارف و ضربه ای کاری به روابطی بوده که میان نخست وزیر و وزیر امور خارجه وجود داشته است."

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بعدا با انتشار اطلاعیه ای "مسائل فنی" را دلیل بی اطلاع ماندن وزیر امور خارجه از این موضوع عنوان کرد.

مقام های اسرائیلی گفته اند آقای نتانیاهو همچنین متعهد شده که از این به بعد، هماهنگی بیشتری با وزارت امور خارجه داشته باشد.

ترکیه بعد از حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی مذکور، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده بود.

ترکیه مهم ترین دوست اسرائیل در جهان اسلام است و پس از واقعه حمله به کاروان کمک ها، خواستار عذرخواهی اسرائیل و پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان شد.

Image caption احمد داوود اوغلو و بنیامین بن الیزر قبلا هم ملاقات کرده اند

اسرائیل تا الان از چنین کاری سر باز زده و می گوید کماندوهای اسرائیل در ابتدا هدف حمله تعدادی از مسافران کشتی قرار گرفتند و در دفاع از خود دست به حمله زدند. اسرائیل همچنین تقاضای ترکیه را برای انجام تحقیقات بین المللی در این مورد رد کرده و تنها به یک تحقیق داخلی با حضور دو ناظر خارجی تن داده.

مقام های ترکیه می گویند توافق چشمگیری در ملاقات روز چهارشنبه صورت نگرفت.

ترکیه در این ملاقات بار دیگر خواستار پرداخت غرامت برای بازماندگان قربانیان واقعه ۳۱ مه عذرخواهی رسمی اسرائیل و تحقیقات بین المللی در این باره شد.

حمله به کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای نوار غزه، نه تنها خشم ترکیه بلکه واکنش تند بین المللی را نیز به همراه داشت.

از سه سال پیش (ژوئن سال ۲۰۰۷) که گروه حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی را از این منطقه بیرون کرد، دولت اسرائیل گذرگاه های مرزی خود با غزه را بسته و با جلوگیری از ورود کامیون های حامل کالا به این منطقه، ارتباط اقتصادی آن را با خارج به شدت محدود کرده است.

نوار غزه تنها از طریق خاک اسرائیل و مرز مصر با جهان خارج ارتباط زمینی دارد و دولت مصر هم، بر اساس تعهدی که هنگام خروج اسرائیل از نوار غزه بر عهده گرفته، در اکثر مواقع به بستن گذرگاه مرزی با این سرزمین مبادرت کرده است.

ارتباط هوایی غزه با خارج نیز قطع بوده و آب های ساحلی این منطقه هم تحت نظارت نیروی دریایی اسرائیل قرار دارد.

صلیب سرخ بین المللی اخیرا محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل را غیرقانونی خواند و در گزارشی اعلام کرد که اقدام اسرائیل در محاصره اقتصادی نوار غزه به منزله تنبیه دستجمعی غیرنظامیان است و با مفاد کنوانسیون های ژنو، ناظر بر مقررات زمان جنگ و رفتار با غیرنظامیان ساکن مناطق جنگی یا تحت اشغال نظامی، مغایرت دارد.

این نهاد بین المللی در گزارش خود خواستار لغو فوری محاصره نوار غزه و آزادی حمل و نقل کالا به این بخش از سرزمین های فلسطینی شد.

مطالب مرتبط