مقررات رسانه ای در پنتاگون سخت تر می شود

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس گفته است نگران ملایمت پنتاگون در مواجهه با رسانه هاست

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا دستور سخت تر شدن مقررات مربوط به ارتباط نظامیان این کشور با رسانه ها را صادر کرده است.

این دستور، تنها چند روز پس از آن صادر شده که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان را برکنار کرد.

اظهارات آقای مک کریستال در مورد مقام های آمریکایی در مصاحبه با مجله رولینگ استون، ناخشنودی باراک اوباما را در پی داشت.

وزیر دفاع آمریکا در یک یادداشت سه صفحه ای برای کارکنان ارشد نظامی و غیرنظامی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) گفت نگران آن است که این وزارت خانه در مواجهه با رسانه ها ملایمت به خرج می دهد و به همین دلیل به کارکنان ارشد دستور داده که قبل از انجام هر گونه مصاحبه ای، اداره روابط عمومی پنتاگون را در جریان قرار دهند.

در این یادداشت آمده است:"تعداد زیادی از افراد با رسانه ها مصاحبه می کنند و گاهی از جایگاه افراد مطلع، اطلاعات نادرست، خارج از موضوع و بدون مجوز به رسانه ها می دهند."

آقای گیتس افزوده است:"دادن اطلاعات محرمانه به رسانه ها بر خلاف قانون و غیرقابل تحمل است و اگر ثابت شود که فردی در آن دست داشته، می توان او را تحت پیگرد قانونی قرار داد."

یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا وجود ارتباط میان این دستور رابرت گیتس و مصاحبه ژنرال مک کریستال با مجله رولینگ استون را رد کرد و گفت هدف، خفه کردن صدای رسانه ها یا پنتاگون نیست.

وی گفت: برای این موضوع، از مدت ها قبل از قضیه ژنرال مک کریستال برنامه ریزی شده بود.

رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته، پس از برکناری ژنرال استنلی مک کریستال، ژنرال دیوید پترویوس را جایگزین او کرد.

آقای اوباما گفت آنچه به نقل از ژنرال مک کریستال در نشریه رولینگ استون منتشر شده، نمی بایست از زبان ژنرالی که در حال جنگ است، گفته می شد.

در مقاله ای که رولینگ استون در شرح حال ژنرال استنلی مک کریستال چاپ کرد، او و دستیارانش از مقامات ارشد آمریکا انتقاد کرده و آنها را مورد انتقاد قرار داده بودند.

در بخشی از این مقاله به نقل از ژنرال مک کریستال آمده بود که احساس می کند سفیر آمریکا در کابل در جریان بحث های سال 2009 در کاخ سفید در مورد درخواست افزایش نیرو در افغانستان به او "خیانت" کرده است.

در این مقاله فرمانده نیروهای آمریکایی همچنین در پاسخ به سوالی، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری را به تمسخر گرفته است که گفته بود: "سوالتان درباره معاون رئیس جمهور آقای بایدن است؟ او کی هست؟"

مطالب مرتبط