بایدن برای گفتگو با مالکی و علاوی وارد عراق شد

بایدن
Image caption جو بایدن بر احزاب مختلف عراقی فشار خواهد آورد تا هر چه سریعتر به توافقی برسند

با ادامه بن بست سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق، جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با طرفهای درگیر وارد بغداد شد.

این سفر در حالی انجام می شود که با گذشت چهار ماه از انتخابات عراق هنوز هیچ برنده روشنی از این رقابت ها بیرون نیامده است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، آقای بایدن با قانونگذاران عراقی ملاقات می کند و روز یکشنبه که مصادف با روز استقلال کشورش است را با سربازان آمریکایی مستقر در عراق سپری خواهد کرد.

این دومین سفر او به عراق طی سال میلادی جاری است.

جو بایدن در فرودگاه بغداد مورد استقبال هشیار زیباری وزیر خارجه عراق و تنی چند از مقام های ارشد آمریکایی قرار گرفت.

به گفته کاخ سفید او با نوری مالکی نخست وزیر عراق و ایاد علاوی رقیب اصلیش ملاقات خواهد کرد.

نوری مالکی می خواهد در پست خود باقی بماند ولی جناح طرفدار او که عمدتا گروه های شیعه هستند، در انتخابات مجلس با اختلاف جزئی بعد از ائتلاف سکولار عمدتا سنی مذهب به رهبری ایاد علاوی قرار گرفت.

هیچ یک از احزاب سیاسی نتوانستند رای کافی برای تشکیل حکومت کسب کند.

آقای مالکی ممکن است بتواند در صورت اتحاد گروه های شیعه همچنان نخست وزیر بماند، اما آقای علاوی می گوید حزب او بیشترین تعداد کرسی را از آن خود کرده و باید دولت بعدی را تشکیل دهد.

آمریکا نگران است خلاء قدرت منجر به افزایش خشونت ها شود.

در مجموع میزان درگیری ها در سراسر عراق کاهش یافته، اما طی چند هفته گذشته انفجار های متعددی در این کشور رخ داده است.

گابریل گیتهاوس خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید آمریکا در جریان مذاکرات گروه های مختلف عراقی حداقل در ظاهر رویکردی غیرمداخله جویانه داشته است.

خبرنگار ما می گوید اما آمریکایی ها بدنبال خارج کردن کلیه نیروهای رزمی خود از عراق تا پایان ماه آینده هستند و به همین دلیل آقای بایدن بر احزاب مختلف عراقی فشار خواهد آورد تا هر چه سریعتر به توافقی برسند.

مطالب مرتبط