به روز شده:  00:41 گرينويچ - 04 ژوئيه 2010 - 13 تیر 1389

خاورمیانه

سیاست و فوتبال در لبنان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در روزهای رقابتهای قهرمانی فوتبال جهان در آفریقای جنوبی، حال و هوایی خاص و شاید منحصر به فرد لبنان را فراگرفته است.

فوتبال لبنان نام و نشانی در جهان ندارد اما در این کشور، شور و اشتیاق هواداران تیمهای شرکت کننده در جام جهانی کمتر از اهالی کشورهایی که تیمهایشان در استادیومهای آفریقای جنوبی بازی می کنند نیست.

در سراسر شهرها و روستاها، پرچمهای کوچک و بزرگ کشورهای شرکت کننده در جام جهانی همه جا به چشم می خورد، بساطهای پررونق پرچم فروشی در هر گوشه و کناری برپاست، از تالارهای پرتجمل غذاخوری گرفته تا قهوه خانه های محقر، مملو از تماشاچیانی اند که چشم به صفحه های بزرگ تلویزیونی دوخته و با هیجان و سروصدا مسابقه را دنبال می کنند.

پس از پایان مسابقه هم کاروانهای هواداران تیم برنده با سر و صدای فراوان در خیابانها به راه می افتند.

رفتارهای هیجانی هواداران فوتبال در موارد زیادی به شکلهای عجیبی بروز می کند.

بسیار دیده می شود که جوانهای هوادار یک تیم، پرچم تیم مقابل را آتش می زنند، خیلیها با تیراندازی هوایی، پیروزی تیم محبوبشان را جشن می گیرند و بعضیها چنان سینه چاک تیم محبوبشانند که بر سر بازی یک تیم خارجی به روی هموطنشان اسلحه می کشند.

جام جهانی در لبنان

خیلی از هواداران تیمها در فاصله چهارساله بین مسابقات جام جهانی، هیچ علاقه ای به فوتبال نشان نمی دهند

با اینکه هنگام مسابقات فوتبال، نیروهای نظامی و انتظامی و حتی یگان ویژه ضدشورش در نقاط مختلف شهر مستقر می شوند، هر روز موارد متعددی از زد و خوردهای خیابانی و حملات منجر به ضرب و جرح شدید پس از مسابقات فوتبال گزارش می شود.

بعضی از هواداران تیم آلمان پس از پیروزیهای این تیم با پرچمهای آلمان نازی در خیابانها به راه می افتادند و این رفتار باعث شد سفارت آلمان در بیروت رسماً اعتراض کند و با صدور اطلاعیه ای از هواداران تیم خود بخواهد از این کار دست بردارند.

وسیم صبرا، دبیر گروه ورزش روزنامه لبنانی اللواء می گوید اساساً طبیعت مردم لبنان این است که از رویاروییهای سیاسی داخلی و بین المللی گرفته تا رقابتهای عالم فوتبال، همیشه از یک طرف هواداری کنند و این هواداری را با رفتارهای پرهیجان نشان دهند.

او می گوید خیلی از هواداران تیمها در فاصله چهارساله بین مسابقات جام جهانی، هیچ علاقه ای به فوتبال نشان نمی دهند، اساساً تماشاچی حرفه ای فوتبال نیستند و به مسابقات جام جهانی تنها به چشم فرصتی برای بروز هیجانات خود نگاه می کنند.

پرطرفدارترین تیمها در لبنان، به برزیل و سپس، آلمان تعلق دارند.

به گفته وسیم صبرا، هواداری از تیم آلمان به دورانی باز می گردد که تلویزیون لبنان تنها امکان پخش زنده مسابقات آلمان را داشت و باعث جلب توجه لبنانیها به فوتبال آلمانها شد.

خانمی در لبنان بازی جام جهانی را تماشا می کند

بسیاری در لبنان به مسابقات جام جهانی به چشم فرصتی برای بروز هیجانات خود نگاه می کنند

در مورد پیشینه هواداری از تیم برزیل هم وسیم صبرا به جام جهانی 1970 اشاره می کند که برای اولین بار، تلویزیون لبنان موفق شد تمام مسابقات را مستقیم پخش کند؛ آن سال، سال قهرمانی برزیل و اسطوره پله بود که خیلیها را هوادار تیم برزیل کرد.

تیم ملی برزیل، هنوز در لبنان پرطرفدارترین است و پروپا قرصترین طرفدارانش، شیعیانند.

اما امسال این هواداری، دلیل تازه ای هم پیدا کرده است؛ وسیم صبرا می گوید بسیاری از شیعیان لبنان از این رو از تیم برزیل طرفداری می کنند که دولت برزیل در شورای امنیت به قطعنامه اعمال تحریمهای تازه علیه ایران رأی منفی داد.

لبنانیها می گویند پرهیجانترین روز برای شیعیان فوتبالدوست، دوازده سال پیش بود که تیم ملی فوتبال ایران در دور مقدماتی جام جهانی، تیم آمریکا را شکست داد؛ می گویند این پیروزی غوغایی در محلات شیعه نشین به راه انداخت که تاکنون سابقه نداشته است.

باخت تیم برزیل، خیلیها را در لبنان نا امید کرد اما از شور و حال فوتبال در لبنان حتی اندکی هم کاسته نشد، هواداران برزیل اکنون هوادار یکی از چهار رقیب باقیمانده در رقابتها شده و همچنان مسابقات را با هیجان دنبال می کنند؛ حالا دیگر رنگهای زرد و سرخ پرچمهای آلمان و اسپانیاست که بیش از هر رنگ دیگری در خیابانهای شهرهای لبنان به چشم می خورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.