به روز شده:  05:47 گرينويچ - 04 ژوئيه 2010 - 13 تیر 1389

آمریکا

هشدار کلینتون نسبت به سرکوب فعالان و گروه‌های مدنی در جهان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر اروپایی خود، به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده و قرار است با رهبران این کشور دیدار کند.

انتظار می رود در این دیدار، مناقشه قره باغ، مهم ترین بخش گفت و گو های وزیر خارجه آمریکا با رهبران جمهوری آذربایجان از جمله الهام علی اف، رئیس جمهوری این کشور باشد.

خانم کلینتون قرار است با گروه های زنان و جامعه مدنی این کشور نیز ملاقات کند.

هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون در لهستان گفت در دموکراسی از مردم نمی ترسند

هیلاری کلینتون قرار است امروز از باکو به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر کند و از آن جا در آخرین مرحله از سفر پنج روزه خود به تفلیس در گرجستان برود.

هشدار

خانم کلینتون پیش از سفر به جمهوری آذربایجان در کراکف، در لهستان نسبت به سرکوب فعالان و گروه های مدنی توسط دولت هایی که مخالفان را تحمل نمی کنند، هشدار داد.

او در سخنان خود به کشورهایی اشاره کرد که در حال اعمال محدودیت های شدید علیه سازمان های مدنی مانند اتحادیه ها، گروه های مذهبی و سایر گروه های غیر دولتی هستند.

او از ایران، مصر، ونزوئلا، کوبا، اتیوپی، کنگو، روسیه و چین به عنوان نمونه ای از این کشورها نام برد.

خانم کلینتون در سخنان خود که در کنفرانسی برای ارتقای دموکراسی و حقوق بشر بیان شد، گفت برخی کشورها که این گونه اقدامات در آنها انجام می شود، مدعی دموکراسی هستند، اما در دموکراسی از مردم نمی ترسند.

در این کنفرانس نمایندگان هفتاد و پنج کشور جهان شرکت داشتند.

وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود به هشدار شصت سال پیش وینستون چرچیل، نخست زویر پیشین بریتانیا مبنی بر شکل گیری دیوار آهنین در اروپا اشاره کرد و گفت پس از فروپاشی شوروی سابق، اثری از این دیوار باقی نماند.

خانم کلینتون افزود ما باید نسبت به پتک آهنین دولت هایی که در جهان به تدریج در حال از بین بردن جامعه مدنی هستند، هشیار باشیم.

او گفت فعالان اجتماعی مورد آزار قرار می گیرند، از دسترسی به منابع مالی محروم و بازداشت می شوند، تحت تعقیب قرار گرفته و یا کشته می شوند.

وزیر خارجه آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا اقدامات بیشتری برای مراقبت از جامعه مدنی در کشورهای مختلف انجام دهد

امضاء قرارداد دفاع موشکی

در سفر خانم کلینتون به لهستان، دو کشور یک قرارداد دفاع موشکی امضا کردند.

این قرارداد به آمریکا اجازه می دهد از سال ۲۰۱۸، موشک های رهگیر قابل انتقال خود را در لهستان مستقر کند.

این موشک ها قادر هستند انواع مختلف موشک های دشمن را هدف قرار دهند.

خانم کلینتون گفت هدف از استقرار این موشک ها حفاظت لهستان و سایر کشورهای اروپایی از خطر فزاینده از جانب کشورهایی مانند ایران است.

روسیه با استقرار موشک های دفاعی آمریکا در لهستان مخالف است ولی خانم کلینتون گفته است قرارداد جدید خطری برای روسیه نخواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.