پاکستان کنفرانس ملی مبارزه با تروریسم برگزار می کند

Image caption یوسف رضا گیلانی با برگزاری کنفرانس موافقت کرده است

به دنبال بمبگذاری های مرگبار در شهر لاهور، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان با برگزاری کنفرانسی سراسری در باره مبارزه با تروریسم موافقت کرده است.

در حملات انتحاری که در تاریخ اول ماه ژوئیه در محل آرامگاه صوفیان در مرکز ایالت پنجاب رخ داد، چهل و دو نفر کشته شدند.

نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان و رهبر مخالفان دولت فعلی در این کشور، برگزاری کنفرانس مبارزه با تروریسم را پیشنهاد کرده بود که اکنون با آن موافقت شده است.

گزارشگران می گویند این کنفرانس، که احتمالا هفته آینده برگزار خواهد شد، نشان می دهد که بین حزب حاکم در پاکستان و جبهه مخالف اتفاق نظر به وجود آمده که امری کم سابقه تلقی می شود.

سابق بر این دو طرف در مورد نحوه مقابله با در گیری های مسلحانه رو به افزایش میان سربازان ارتش و شورشیان در ایالت پنجاب، اختلاف نظر وجود داشته است.

مذاکره با طالبان

نخست وزیر پاکستان شنبه شب (سوم ژوئیه)، یعنی دو روز بعد از آن که دو بمبگذار انتحاری در یک آرامگاه معروف صوفیان در شهر لاهور دست به حمله زدند، با پیشنهاد برگزاری کنفرانسی سراسری در این کشور موافقت کرد.

پنجاب مرکز قدرت مخالفان دولت در پاکستان، پر جمعیت و منطقه ای ثروتمند است.

مقام های دولتی از حزب حاکم "مردم"، از دولت محلی در ایالت پنجاب خواسته اند گروه های پیکارجو را که در گذشته از سوی سازمان های امنیتی این کشور حمایت می شدند اما اکنون با طالبان پاکستان متحد شده اند، سرکوب کند.

نواز شریف، رهبر مسلم لیگ، حزب مخالف دولت، روز شنبه از دولت پاکستان خواست با طالبان مذاکره کند و گفت آنها آماده گفت و شنود هستند.

روشن نیست منظور آقای شریف از مذاکره دولت با گروه های پیکارجو کدام گروه هاست چون در پاکستان سازمان های پیکارجوی زیادی وجود دارد که اغلب با یکدیگر همکاری دارند.

تعداد قربانیان دو بمبگذاری انتحاری در شهر لاهور در شرق پاکستان افزایش یافته و به چهل نفر رسیده است.

هنوز کسی مسئولیت حملات اخیر در لاهور را به عهده نگرفته است ولی ظن آن می رود پیکارجویان طالبان مسبب بمبگذاری ها باشند.

در گذشته طالبان و بسیاری از گروه های مسلمان افراطی زیارت مقبره های صوفیان را غیر اسلامی اعلام کرده اند.

دلایل امنیتی باعث شده است که برای اولین بار در چند قرن گذشته، این آرامگاه به طور موقت تعطیل شود.

مطالب مرتبط