اعتصاب غذا جان مخالف سرشناس کوبایی را تهدید می‌کند

گیرمو فاریناس
Image caption گیرمو فاریناس، مخالف سرشناس دولت کوبا، گفته است که دست از مبارزه‌اش در راه آزادی زندانیان سیاسی بر نخواهد داشت، حتی اگر جانش را در این راه از دست بدهد

در کوبا یکی از سرشناس ترین مخالفان دولت که اقدام به اعتصاب غذا کرده، در آستانه مرگ قرار دارد.

این معترض که گیرمو فاریناس نام دارد در طی بیش از چهار ماه گذشته آب و غذا ننوشیده، با این هدف که توجه و فشار لازم بر دولت کوبا برای آزاد کردن زندانیان سیاسی که با مشکلات جسمی جدی مواجه هستند را ایجاد کند.

اما اکنون، آنطور که مایکل وس گزارشگر بی بی سی در هاوانا، پایتخت کوبا گزارش می دهد، در اقدامی غیرمتعارف از سوی دولت کوبا، اخبار مربوط به وضعیت جسمی این فعال سیاسی در روزنامه گرانما، روزنامه رسمی حزب کمونیست کوبا منتشر شده است.

از ناراضیان کوبایی معمولا در جراید دولتی نام برده نمی شود ولی هدف از مقاله روز شنبه نشریه گرانما ظاهرا این بوده که اگر گیرمو فاریناس در اثر اعتصاب غذا در گذشت بتوان از انتقادات بین المللی جلوگیری کرد.

گیرمو فاریناس از بیست و چهارم فوریه یعنی نزدیک به پنج ماه است که در اعتراض به مرگ اورلاندو زاپاتا یکی دیگر از ناراضیان سیاسی که در اثراعتصاب غذا جان خود را ازدست داد به این اقدام دست زده است . مرگ آقای زاپاتا با محکومیت جامعه جهانی روبرو شد و باردیگر توجه جهانیان را به وضع حقوق بشردر کوبا و سرنوشت زندانیان سیاسی این کشور جلب کرد.

گیرمو فاریناس که یک روانشناس ۴۸ ساله است از دو هفته پیش در بیمارستان بستری بوده و با سرم زنده نگاه داشته شده است. دکتر آرماندو کابالرو پزشک او می گوید که وی به علت لخته شدن خون در گردنش با مرگ دست و پنجه نرم می کند و دیگر از دست او و بیمارستان کاری ساخته نیست چون براساس معیارهای اخلاقی پزشکی برای شکستن اعتصاب غدا باید او رضایت بدهد . مادر گیرمو فاریناس می گوید که پسرش گفته دست از مبارزه خود برای رهایی زندانیان سیاسی بیمار برنخواهد داشت حتی اگر در این راه جان خود را از دست بدهد.

دولت کوبا داشتن زندانی سیاسی را رد کرده و می گوید که افراد زندانی مزدوران آمریکا هستند که در ازای گرفتن پول می خواهند نظام سیاسی کشور کوبا را به خطر بیاندازند.

گروه دفاع از حقوق بشر کوبا که بطور غیررسمی فعالیت دارد شمار زندانیان سیاسی را ۱۸۰ نفر برآورد می کند که حدو د بیست تا سی نفر از آنها از بیماری رنج می برند