به روز شده:  16:39 گرينويچ - 04 ژوئيه 2010 - 13 تیر 1389

وجود بیماری فلج اطفال در بعضی نقاط جهان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سالهاست که بیماری فلج اطفال در بسیاری از کشورها ریشه‌کن شده است. معیارهای مشخصی برای ریشه‌کنی فلج اطفال از سوی سازمان جهانی بهداشت تعریف شده و هر گاه شرایط کشوری مطابق این معیارها باشد، سازمان جهانی بهداشت ریشه‌کنی فلج اطفال را در آن کشور تایید می کند.

از جمله این شرایط، نبود کامل ویروس بیماری فلج اطفال در یک منطقه جغرافیایی مشخص به مدت ۳ سال است.

بر اساس شرایط ذکر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، هنور درمناطقی از هند، افغانستان، پاکستان وشمال نیجریه، انواعی از ویروس های بیماری فلج اطفال یا پولیو میلیت همچنان وجود دارد. دکتر ژوسه واندلیر، متخصص ایمنی شناسی از سازمان جهانی بهداشت می گوید که شرایط امنیتی- سیاسی در پاکستان و افغانستان، نقش به سزائی در پخش و ثبات این بیماری در این منطقه از آسیا دارد.

او می گوید "قندهار و هلمند در افغانستان و تنگه خیبرو منطقه فتا در پاکستان نقاطی هستند که از لحاظ وضعیت امنیتی مشکل دارند. در این مناطق اجرای فراخوانهای واکسیناسیون عمومی موفق نبوده است. بلوچستان، کراچی و منطقه سند هم شرایطی مشابه دارند. در نیجریه مشکل اصلی پذیرش واکسیناسیون توسط رهبران بومی است. خیلی از آنها مخالف واکسیناسیون هستند و در هند مشکلات نوع دیگری است و ویروس در وضعیت فعال است و در حال گردش. به خصوص در نواحی غرب اوتار پرادش وبیهار. مشکل اصلی ما در هند جذب مردم و توجه آنها به لزوم واکسیناسیون است".

اخیرا درتاجیکستان نیز شیوع فلج اطفال دیده شده و تعدادی قربانی نیز به جای گذاشته است. دکتر واندلیرمی گوید شیوع یکباره این بیماری در تاجیکستان با ورود ویروس های غیر بومی یا خارجی شروع شد.

با این حال، به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی "دولت تاجیکستان زود دست به کار شد و تا به حال ۴ فراخوان واکسیناسیون داشته اند و ۲ فراخوان دیگر هم درراه است. کشورهای همسایه نیز برنامه های پیشگیریشان را شروع کرده اند و ما نظارت بر جلوگیری از پخش ویروسدر تاجیکستان داریم".

بیماری فلج اطفال، بیماری ای است واگیردار و در حال حاضر در ایران ریشه کن اعلام شده است. پرسش مطرح این است، که با توجه به وضعیت تاجیکستان و بخصوص افغانستان و پاکستان، آیا ایران هم ممکن است در خطر باشد؟

دکتر واندلیر گفته است که در ایران ویروس فلج اطفال بومی، از سال ۱۹۹۷ میلادی دیده نشده است. آخرین مورد فلج اطفال در ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی گزارش شده که ویروسی خارجی بود و با آن برخورد شد. ایران از لحاظ آموزش بهداشتی در این زمینه پیشرفته است و از برنامه پیشرفته واکسیناسیون هم برخوردار است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۹۰ درصد از کودکان در ایران در مقابل خطر بیماری فلج اطفال واکسینه شده اند و این وضعیت در دو دهه گذشته ثابت بوده است.

فلج اطفال بیماری ای است که مقابله با آن تا حدی دشوار است چون در صورت ابتلا به این بیماری، دارویی برای درمان آن وجود ندارد. در نتیجه مؤثرترین راه مبارزه با این بیماری، واکسیناسون یا مایه‌کوبی کودکان است.

سازمان جهانی بهداشت در کشورهای مختلف برنامه واکسیناسیون را اجرا می کند و از سال ۱۹۸۸ میلادی تا به حال حدود دو میلیارد کودک در جهان در برابر این بیماری واکسینه شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.