اسرائیل محدودیت ورود کالاهای مصرفی به غزه را لغو کرد

غزه
Image caption حمله اسرائیل به کشتی امدادرسانی غزه و کشته شدن چند شهروند ترکیه، با واکنش مردم ترکیه مواجه شد

دولت اسرائیل جزئیات لغو بخشی از محدودیت های ورود کالا به نوار غزه را اعلام کرده و گفته است محدودیت ورود کالاهای مصرفی به این منطقه لغو می کند.

مقامات اسرائیل می گویند ورود مصالح ساختمانی به نوار غزه نیز مجاز خواهد بود ولی تحت نظارت شدید قرار خواهد گرفت.

اما ممنوعیت صدور کالا از غزه به قوت خود باقی خواهد بود.

حماس که نوار غزه را کنترل می کند، گفته است این امتیازها فایده ای برای مردم غزه ندارد.

اعلام تعدیل محدودیت ها یک روز قبل از سفر بنیامین نتانیاهو به واشنگتن برای مذاکره با مقامات دولت آمریکاست.

این در حالی است که اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل با سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیت المقدس دیدار کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که در این دیدار در باره تعدیل محدودیت های اسرائیل علیه غزه و بهبود همکاری های امنیتی در کرانه غربی گفت و گو شده است.

حماس این دیدار را محکوم کرده است.

هشدار ترکیه به اسرائیل

در تحولی دیگر، دولت ترکیه به اسرائیل هشدار داده در صورتی که به خاطر حمله به یک کشتی کمک رسانی به غزه در ماه مه گذشته عذرخواهی نکند، تمام روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع خواهد کرد.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت اسرائیل یا باید عذرخواهی کند و یا انجام تحقیقات بین المللی بی‌طرفانه و نتیجه آن در باره کشته شدن 9 شهروند ترکیه در جریان حمله به کشتی کمک رسانی را بپذیرد.

او هشدار داد که تنها در این صورت است که ترکیه از قطع روابط با اسرائیل منصرف خواهد شد.

ولی آقای داوود اوغلو گفت در صورتی که در جریان تحقیقاتی که هم اکنون در اسرائیل در باره این حمله جریان دارد، اسرائیل مقصر شناخته شود، دولت او متقاعد خواهد شد.

اسرائیل تا کنون این تقاضا را رد کرده و گفته است دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد.

دولت ترکیه که تا این اواخر در میان کشورهای مسلمان مهمترین متحد اسرائیل بود، همچنین به دلیل این حمله از این کشور درخواست دریافت غرامت کرده است.

یک سخنگوی دولت اسرائیل گفت اولتیماتوم دادن راه مناسبی برای وادار کردن این کشور به عذرخواهی نیست.

یک مقام وزارت خارجه ترکیه به بی بی سی گفت روابط این کشور با اسرائیل اکنون به پائین ترین سطح رسیده ولی دولت ترکیه در قطع روابط عجله نخواهد کرد.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید تنها پنج روز پس از ملاقات غیر منتظره وزیر خارجه ترکیه با بنیامین بن الیعازر، وزیر بازرگانی اسرائیل در سوئیس، به نظر می رسد ترکیه موضع خود در برابر اسرائیل را انعطاف ناپذیرتر کرده است

ترکیه هم اکنون استفاده هواپیماهای نظامی اسرائیل از حریم هوایی این کشور را ممنوع کرده است.

این ممنوعیت مشکل بزرگی برای اسرائیل ایجاد کرده، چون تمام راههای ارتباطی اسرائیل با دنیای خارج از سمت شمال این کشور می گذرد.

مطالب مرتبط