به روز شده:  11:13 گرينويچ - دوشنبه 05 ژوئيه 2010 - 14 تیر 1389

ترکیه

ترکیه: اسرائیل عذرخواهی نکند، روابط را قطع می‌کنیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت ترکیه به اسرائیل هشدار داده در صورتی که به خاطر حمله به یک کشتی کمک رسانی به غزه در ماه مه گذشته عذرخواهی نکند، تمام روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع خواهد کرد.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت اسرائیل یا باید عذرخواهی کند و یا انجام تحقیقات بین المللی بی‌طرفانه و نتیجه آن در باره کشته شدن 9 شهروند ترکیه در جریان حمله به کشتی کمک رسانی را بپذیرد.

او هشدار داد که تنها در این صورت است که ترکیه از قطع روابط با اسرائیل منصرف خواهد شد.

تظاهرات در طرفداری فلسطینیان در ترکیه

حمله اسرائیل به کشتی امدادرسانی غزه و کشته شدن چند شهروند ترکیه، با واکنش مردم ترکیه مواجه شد

ولی آقای داوود اوغلو گفت در صورتی که در جریان تحقیقاتی که هم اکنون در اسرائیل در باره این حمله جریان دارد، اسرائیل مقصر شناخته شود، دولت او متقاعد خواهد شد.

اسرائیل تا کنون این تقاضا را رد کرده و گفته است دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد.

دولت ترکیه که تا این اواخر در میان کشورهای مسلمان مهمترین متحد اسرائیل بود، همچنین به دلیل این حمله از این کشور درخواست دریافت غرامت کرده است.

یک سخنگوی دولت اسرائیل گفت اولتیماتوم دادن راه مناسبی برای وادار کردن این کشور به عذرخواهی نیست.

یک مقام وزارت خارجه ترکیه به بی بی سی گفت روابط این کشور با اسرائیل اکنون به پائین ترین سطح رسیده ولی دولت ترکیه در قطع روابط عجله نخواهد کرد.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید تنها پنج روز پس از ملاقات غیر منتظره وزیر خارجه ترکیه با بنیامین بن الیعازر، وزیر بازرگانی اسرائیل در سوئیس، به نظر می رسد ترکیه موضع خود در برابر اسرائیل را انعطاف ناپذیرتر کرده است

ترکیه هم اکنون استفاده هواپیماهای نظامی اسرائیل از حریم هوایی این کشور را ممنوع کرده است.

این ممنوعیت مشکل بزرگی برای اسرائیل ایجاد کرده، چون تمام راههای ارتباطی اسرائیل با دنیای خارج از سمت شمال این کشور می گذرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.