اینترپل برای دستگیری مظنونان فراری از مردم کمک خواست

Image caption عملیات مادون قرمز اینترپل وارد دومین مرحله خود شده است

اینترپل، پلیس بین الملل، از مردم در سراسر جهان خواسته است در صورتی که در شبکه های اجتماعی اینترنتی، مانند فیس بوک، با یکی از مظنونان فراری تحت تعقیب این نیروها برخورد کردند، فورا گزارش دهند.

اینترپل تصویر 26 فراری را که ظن آن می رود مرتکب قتل، قاچاق انسان و آزار جنسی کودکان شده باشند، منتشر کرده است.

مارتین کاکس، رئیس عملیات اینترپل موسوم به مادون قرمز، روز دوشنبه (5 ژوئیه)، گفت احتمال این که این مظنونان در سایت های اینترنتی که ویژه ارتباطات اجتماعی است، دیده شوند، زیاد است.

درخواست کمک از مردم، مرحله دوم از تجسس جهانی عملیات مادون قرمز است که اینترپل برای به دام انداختن مظنونان فراری راه اندازی کرده است.

یکی از 26 نفری که پلیس بین الملل نام آنها را افشا کرده، مردی بریتانیایی است که ظن می رود مرتکب آزار جنسی کودکان شده باشد و احتمالا از جمله بریتانیایی هایی مقیم آمریکاست.

درن الارمو، چهل ساله، که از نام فامیل جونز نیز استفاده می کند، متهم شده دو پسر نوجوان را ربوده است تا با آنها رابطه جنسی داشته باشد.

ماموران پلیس در آمریکا که در حال تحقیق در باره اغفال دو پسر نوجوان در شبکه های اجتماعی اینترنتی در بین سال های 2005 و 2008 هستند، آقای الارمو را تحت تعقیب داشته و به اینترپل معرفی کرده اند.

یکی دیگر از این بیست و شش نفر مظنون، مردی است که برای قتل شیخ مجیب الرحمن، اولین رئیس جمهور بنگلادش و خانواده اش در سال 1975، گناهکار شناخته شده است.

اینترپل می گوید در جریان عملیات مادون قرمز بیش از صد نفر که تحت تعقیب بوده اند، دستگیر یا ردیابی شده اند.

عملیات اینترپل شامل 29 کشور می شود و این نیروها در کل به 450 نفر مظنون هستند.

امید به اتاق های گفتگوی اینترنتی

مارتین کاکس گفت: "عملیات خیلی موفق بوده است و در جریان اجرای آن اینترپل توانسته است شماری از هدف ها را ردیابی و دستگیر کند اما اکنون پرونده هایی روی دست ما مانده است که هیچ اطلاعی در باره محل اختفای مظنونان آن نداریم و به همین دلیل است که از مردم کمک خواسته ایم."

او گفت: "احتمال این که فردی یکی از این فراریان را در شبکه ای اجتماعی در اینترنت یا چت روم ها شناسایی کند خیلی بیشتر از آن است که کسی آنها را در خیابان ببیند و بشناسد. در هر حال فرق نمی کند که مظنون کجا و چگونه شناسایی شود، مهم این است که به اطلاع اینترپل رسانده شود."

آقای کاکس افزود: "بسیاری از این فراریان فکر می کنند از چنگ پلیس فرار کرده اند و دیگر کسی آنها را تعقیب نمی کند. آنچه این عملیات و اینترپل نشان می دهد این است که اصلا چنین نیست و نیروهای پلیس به تجسس خود برای ردیابی آنها تا زمانی که لازم باشد، ادامه می دهند."

محبوبیت شبکه های اجتماعی در اینترنت اخیرا در میان مجرمان از یک سو و نیروهای پلیس که در تلاشند آنها را دستگیر کنند، از سوی دیگر، رو به افزایش بوده است.

مطالب مرتبط