نتایج آزمایش کشتی عظیم جمع آوری نفت از سطح آب 'قطعی نیست'

کشتی پاکسازی آب از نفت
Image caption عملیات آزمایش کشتی با توجه به توفانی بودن هوا به مشکل برخورد

دست اندرکاران یک نفتکش بزرگ که دستگاهی برای پاکسازی آب های خلیج مکزیک از نفت در آن تعبیه شده است می گویند که نتایج آزمایش ها در مورد موثر بودن این دستگاه به علت متلاطم بودن دریا قطعی نیست.

این نفتکش تایوانی - به نام "یک نهنگ" - برای جارو کردن آب آلوده، جداسازی نفت از آن و بازگرداندن آب به دریا طراحی شده است و آزمایش آن قرار بود روز دوشنبه پس از دو روز تکمیل شود.

باب گرانتام سخنگوی شرکت تی ام تی که صاحب کشتی است گفت که آزمایش های بیشتری انجام خواهد شد.

در صورتی که عملیات این کشتی موثر باشد می تواند عملیات پاکسازی آب های منطقه را تقویت کند.

آقای گرانتام به خبرگزاری رویترز گفت: "پس از یک دوره 48 ساعته آزمایش های اولیه، نتایج به دلیل وضعیت متلاطمی که در دریا با آن روبرو هستیم قطعی نیست."

او گفت که با توجه به این وضعیت یک دوره دیگر آزمایشی برای تغییرات فنی با هدف بهبود عملکرد کشتی، در همکاری با گارد ساحلی آمریکا انجام می شود.

کشتی های بسیار کوچکتری که وظیفه آنها نیز جمع آوری نفت از سطح آب است در آب های ساحلی لوئیزیانا مشغول کار بوده اند اما تلاطم دریا در روزهای اخیر کار آنها را مختل کرده است.

نشت نفت از چاهی در خلیج مکزیک از روز 22 آوریل پس از انفجار سکوی "دیپ واتر هورایزن" متعلق به شرکت بی پی شروع شد.

براساس برآورد گروهی از محققان علمی در آمریکا، روزانه 35 هزار تا 60 هزار بشکه نفت از این چاه نشت می کند.

دو کشتی مهار نفت که روزانه حدود 25 هزار بشکه نفت را جمع آوری می کنند در آب های بالای چاه مستقر هستند و قرار است با استقرار یک کشتی دیگر - به نام "هلیکس پرودیوسر" - میزان نفت جمع آوری شده دو برابر شود.

اما این برنامه ها در اثر توفان استوایی "الکس" به تاخیر افتاده است.

دریاسالار تاد الن که عملیات مقابله با نشت نفت را مدیریت می کند، گفته که امیدوار است کشتی "هلیکس پرودیوسر" تا روز چهارشنبه شروع به کار کرده باشد.

آزمایش کشتی عظیم پاکسازی نفت - که به گفته صاحبان آن می تواند روزانه 21 میلیون گالن (نزدیک 80 میلیون لیتر) آب آلوده به نفت را تصفیه کند - روز شنبه آغاز شد.

این نفتکش 275 متری از طریق 12 لوله آب آلوده به نفت را جمع آوری می کند.

نفت در تعدادی محفظه جداسازی می شود تا به کشتی دیگری منتقل شود و آب تصفیه شده به دریا بازگردانده می شود.

مطالب مرتبط