معترضان در سریلانکا دفتر سازمان ملل را تصرف کردند

Image caption معترضان سری لانکایی تصویر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد را آتش زدند.

صدها معترض سریلانکایی با محاصره دفاتر سازمان ملل متحد در کلمبو، پایتخت این کشور از این سازمان خواستند تا به تحقیقات خود درباره ادعاهای مربوط به وقوع جنایات جنگی در جریان درگیری بین دولت و شورشیان ببرهای تامیل پایان دهد.

در جریان این اعتراضات که به رهبری وزیر مسکن سریلانکا برگزار شد، معترضان نسبت به تشکیل یک کمیسیون حقوق بشری که به جنگ سریلانکا رسیدگی می کند، دست به اعتراض زدند.

دولت سریلانکا ضمن رد ضرورت تشکیل این کمیسیون، ارتکاب هر گونه جنایات جنگی را رد کرده است.

براساس گزارش ها دولت با اشاره به این که چنین تحقیقاتی به یکپارچگی کشور لطمه می زند، از دادن ویزا به سه تن از اعضای این کمیسیون امتناع کرده است.

در حال حاضر، هم از سوی ارتش و هم از سوی شورشیان ببرهای تامیل ادعاهایی مبنی برارتکاب جنایات جنگی از سوی دولت عنوان شده است.

به گفته سازمان ملل متحد، هفتاد هزارغیر نظامی در جریان پنج ماه آخر جنگ بین دولت وشورشیان ببرهای تامیل جان خود را از دست داده اند.

گفته شده، این کمیسیون حقوق بشری طی چهار ماه نتایج بررسی هایش را اعلام کرده و درباره نحوه برخورد با ادعاهای مربوط به ارتکاب جنایات جنگی توصیه هایی خواهد کرد.

به گفته چارلز هاویلند، خبرنگار بی بی سی، معترضان با سر دادن شعارهایی علیه بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد اقدام به سوزاندن تصویری از او کردند. آنها همچنین اعلام کردند که قصد دارند در دفتر سازمان ملل متحد در کلمبو دست به اعتصاب غذا بزنند.

معترضان که اکثر آنها از راهبان بودایی هستند می گویند که به اعتراضاتشان تا زمانی که سازمان ملل دست از تحقیقاتش نکشد، ادامه خواهند داد.

در همین حال، سارات فونسکا، رئیس پیشین ارتش که هم اکنون در بازداشت است، و در جریان جنگ با شورشیان ببرهای تامیل، ریاست نیروهای امنیتی را برعهده داشت، گفته است که از رویارویی با هر گونه تحقیق در مورد ارتکاب جنایات جنگی ترسی ندارد.

نگرانی های وسیعی در سطح بین المللی درمورد نحوه برخورد ارتش و ببرهای تامیل در مراحل پایانی جنگ که در ماه می سال 2009 میلادی به پایان رسید، ابراز شده است.

مطالب مرتبط