به روز شده:  11:03 گرينويچ - سه شنبه 06 ژوئيه 2010 - 15 تیر 1389

دولت تایلند حالت فوق العاده در بانکوک را تمدید کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت تایلند به دلیل احتمال از سرگیری خشونت ها، حالت فوق العاده در بانکوک، پایتخت این کشور و نوزده استان دیگر را به مدت سه ماه تمدید کرده است.

این در حالی است که پیشتر دولت، پس از سه ماه، حالت اضطراری در پنج استان را لغو کرده بود.

اعلام حالت فوق العاده نخستین بار در اوایل سال جاری میلادی و در جریان تظاهرات گسترده ضد دولتی، که به کشته شدن 90 نفر منجر شد، در شهرهای مختلف تایلند برقرار شد.

آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند، روز گذشته به بی بی سی گفت برقراری آرامش و لغو حالت اضطراری در کشور باید به تدریج صورت بگیرد.

براساس قوانین اضطراری حاکم بر کشور، اجتماع بیش از پنج نفر ممنوع است و به نیروهای امنیتی اجازه داده شده، تا مظنونان را به مدت 30 روز بدون هر گونه اتهامی دربازداشت نگه دارند.

تاکنون بیش از 400 نفر دستگیر شده اند.

به گفته آلیستر لیت هید، خبرنگار بی بی سی در بانکوک، شواهد جاری نشان می دهد که اوضاع به میزان گسترده ای در کشور به حال عادی بازگشته است.

ناآرامی ها در تایلند به کشته و مجروح شدن شماری زیادی منجر شد

این در حالی است که دولت گفته است هنوز بیم آن می رود که کشور با نا آرامی هایی مواجه شود.

در همین رابطه یکی از مقامات دولت تایلند گفته است: "به ما اطلاع داده شده که هنوز افرادی در تلاشند تا با پخش اطلاعات جعلی، باعث بروز اغتشاش و نا آرامی در کشور شوند."

در جریان نا آرامی های تایلند، مخالفان قرمزپوش خواستار استعفای آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند بودند و دولت او را دست نشانده نظامیان و فاقد مشروعیت قانونی می دانستند.

در جریان درگیری های بانکوک که به کشته شدن دهها نفر و مجروح شدن شمار زیادی منجر شد، سرانجام رهبران تظاهر کنندگان ضد دولتی در تایلند تسلیم شدند و به شش هفته اغتشاش و رویارویی در پایتخت پایان دادند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.