اوباما خواستار گفتگوهای مستقیم صلح درخاورمیانه شد

اوباما و نتانیاهو در کاخ سفید
Image caption آقای اوباما گفت که پیوند دو کشور "گسست ناپذیر" است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اسرائیلی ها و فلسطینی ها را به از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح پیش از پایان ممنوعیت ساخت شهرک ها در ماه سپتامبر ترغیب کرده است.

او پس از دیداری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید اظهار نظر می کرد. آقای نتانیاهو نیز گفت که وقت آن است مذاکرات شروع شود.

رهبران دو کشور همچنین سعی کردند وجود هر گونه اختلافی میان آمریکا و اسرائیل را کمرنگ جلوه دهند و آقای اوباما گفت که پیوند دو کشور "گسست ناپذیر" است.

آقای اوباما از تصمیم اسرائیل برای تسهیل انسداد نوار غزه تمجید کرد.

'خطراتی برای صلح'

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که پیش از گفتگوهای روز سه شنبه، انتظار می رفت آقای اوباما از بنیامین نتانیاهو بخواهد که توقف 10 ماهه ساختمان سازی در شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را تمدید کند.

به گفته خبرنگار ما از کنفرانس خبری دو رهبر چنین برمی آید که آقای اوباما موفق به جلب توافق اسرائیل در این زمینه نشده است و به همین دلیل است که آقای اوباما خواستار مذاکرات مستقیم صلح پیش از 26 سپتامبر است، زمانی که توقف 10 ماهه پایان می یابد.

آقای اوباما گفت که آمریکا هرگز از اسرائیل نمی خواهد کاری کند که امنیت آن کشور به خطر بیافتد.

اما او گفت: "به عقیده من نخست وزیر نتانیاهو خواهان صلح است، و اینکه حاضر است برای صلح خطراتی را بپذیرد."

رئیس جمهوری آمریکا در جریان دیدار ماه مارس به سردی از بنیامین نتانیاهو استقبال کرد.

آن دیدار پس از آن بود که آمریکا اقدام غافلگیر کننده اسرائیل در تایید طرح های ساخت و ساز تازه در بیت المقدس شرقی در جریان بازدید جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا از آنجا را محکوم کرد.

درحالی که آقای اوباما و آقای نتانیاهو درحال تاکید بر روابط مستحکم میان دو کشور بودند، تظاهرکنندگان در نزدیکی کاخ سفید شعار می دادند: "کمک [به اسرائیل] بس است. به انسداد [غزه] پایان دهید."

مطالب مرتبط