کمک بانک جهانی برای کاهش فقر در تاجیکستان

Image caption گفته می‌شود، که کمک تازه بانک جهانی به کاهش میزان فقر در تاجیکستان مساعدت خواهد کرد

بانک جهانی با دولت تاجیکستان سندی در مورد تخصیص 25 میلیون دلار کمک برای حمایت از بودجه این کشور امضا کرده است.

گفته می‌شود که این مبلغ به کاهش میزان فقر در تاجیکستان و همچنین به رفع پیامدهای بحران جهان مالی کمک خواهد کرد.

تخصیص این کمک بانک جهانی در حالی صورت می‌گیرد که به گفته کارشناسان، بودجه دولت تاجیکستان اخیراً با مشکلات مالی روبرو شده است.

مراسم امضای این سند روز چهارشنبه 6 ژوئیه در شهر دوشنبه با شرکت ماتو کانیشی، نماینده منطقه ای بانک جهانی و صفر علی نجم‌الدین اف، وزیر مالیه (دارایی) تاجیکستان، برگزار شد.

به گفته وزیر مالیه تاجیکستان، تخصیص این کمک در شرایط رفع پیامدهای بحران جهانی مالی مؤثر است. زیرا این کمک امکان می‌دهد که بخش تندرستی، معارف و بخش اجتماعی بودجه سریعا سرمایه‌گذاری شوند.

ولی به گفته ماتو کانیشی، این کمک باید همزمان برای اصلاح نظام اقتصادی در تاجیکستان استفاده شود. امّا به گفته وی، تنها اصلاحات لزوما توسعه اقتصاد و افزایش جایهای کاری در کشور را تأمین نمی‌کند.

Image caption به اعتقاد آقای کانیشی، کمکهای مالی تنها به انجام اصلاحات مساعدت می‌کنند، ولی رشد اقتصاد به فعالیّت حکومتها بستگی دارد

آقای کانیشی افزود: "اصلاحات تنها شرایط توسعه را فراهم می‌کند. اما این به حکومتها بستگی دارد که آنها تا چه ‌اندازه می‌توانند این روند را رهبری کنند. همچنین، موفقیّت این روند به فعالیّت ساکنان نیز بستگی دارد، که تا کجا آنها آماده هستند از این شرایط استفاده کنند."

این در حالیست، که به اعتقاد کارشناسان، در چند ماه اخیر بوجه دولت تاجیکستان با کمبود مالی مواجه شده است. رئیس جمهور تاجیکستان نیز در جلسه اخیر حکومت این کشور درخواست تقویت تدابیر برای جمع‌آوری مالیات را کرده بود.

سازمانهای مالی بین‌المللی عمدترین سرمایه‌گذاران طرحهای اقتصادی و برنامه‌های اصلاحات در عرصه‌های مختلف تاجیکستان محسوب می‌شوند. کمک امروز بانک جهانی ادامه‌ طرحیست، که طبق آن دولت تاجیکستان همه‌ساله از این نهاد از 10 تا 25 میلیون دلار کمک دریافت می‌کند.

در مجموع، از سال 1993 به این سو، بانک جهانی بیش از نیم میلیارد دلار اعتبارات و کمکهای بی‌بازگشت مالی را در اختیار دولت تاجیکستان قرار داده است.

از سوی دیگر، اخیراً صندوق ضد بحران انجمن اقتصادی اوراسیا نیز به منظور حمایت از بوجه تاجیکستان 70 میلیون دلار اختصاص داده و وعده تخصیص باز پنجاه میلیون دلار دیگر را کرده است.

ولی این سازمان همزمان تصمیم گرفته است که برخی از برنامه‌های دولت ارمنستان، یک عضو دیگر انجمن اقتصادی اوراسیا را به مبلغ بیش از 450 ملیون دلار سرمایه گذاری کند.

اقتصاددانهای تاجیک می‌گویند که این تفاوت به کیفیّت برنامه‌های ضد بحرانی دولت تاجیکستان بستگی دارد.

دکتر حاجی‌محمّد عمراف، اقتصاددان، بر این نظر است که دولت تاجیکستان نتوانسته است برنامه‌های جذب کننده‌ای را تهیه کند که سازمانهای بین‌المللی توانند به این کشور مبالغ بیشتری اختصاص دهند.

به عنوان مثال وی گفت: "ارمنستان از لحاظ جمعیت و میزان رشد اقتصاد پایین تر از تاجیکستان قرار دارد. ولی با تهیه برنامه خوبی آنها توانستند از صندوق بین‌المللی پول حدود 700 میلیون دلار اعتبارات دریافت کنند. ولی تاجیکستان تنها به گرفتن حدود 115 ملیون دلار موفق شد."