مرگ ده ها زائر شیعه در انفجارهای انتحاری در عراق

مسجد امام موسی کاظم در شمال بغداد
Image caption مراسم سالگرد مرگ امام موسی کاظم روز پنجشنبه به اوج می رسد

به گفته پلیس عراق در یک رشته بمبگذاری های انتحاری در اطراف زیارتگاهی در شمال بغداد دست کم 35 نفر کشته و 100 نفر زخمی شده اند.

سی نفر در اثر انفجاری در میان جمعیتی که در محله عمدتا سنی نشین اعظمیه به سوی آرامگاه امام موسی کاظم می رفتند کشته شدند.

پنج زائر نیز در دو بمبگذاری دیگر در شرق پایتخت عراق کشته شده اند.

تدابیر امنیتی برای محافظت از هزاران زائری که در یک مراسم مذهبی که پنجشنبه به اوج می رسد شرکت می کنند تشدید شده است.

تردد وسایل نقلیه در بخش عمدتا شیعه نشین کاظمیه جایی که این زیارتگاه در آن قرار دارد ممنوع شده است و 200 هزار مامور پلیس و سرباز ارتش در طول مسیرهای اصلی رفت و آمد زائران مستقر شده اند.

مقام ها همچنین تردد موتورسیکلت، دوچرخه و چرخ های باربری را برای کمک به کاهش حملات احتمالی ممنوع کرده اند.

ژنرال احمد الساعدی پیشتر گفته بود: "انتظار داریم که گروه های تروریستی در ساعات آینده دست به حملات تروریستی بزنند، اما طرح های احتیاطی ما اقدامات خباثت آمیز آنها را خنثی خواهد کرد."

'عدم انصراف' زائران

این مراسم مذهبی با سالگرد مرگ موسی کاظم، امام هفتم شیعیان، مصادف است. در دوران حکومت صدام حسین این مراسم ممنوع شده بود اما از زمان سقوط رژیم بعث بار دیگر احیا شده و جمعیت بزرگی را جلب می کند.

Image caption حمله به زائران آرامگاه امام موسی کاظم در بغداد انجام شد

یک ساکن محله اعظیمه گفت که او مشغول صرف چای و تماشای زائران بود که بمب منفجر شد.

صیف الاعظمی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "صدای انفجار مهیبی را شنیدیم و همه به سوی محل انفجار هجوم بردند تا اجساد کشته ها و زخمی ها را که برای کمک فریاد می کشیدند ببینند. پیش از رسیدن آمبولانس ما به انتقال زخمی ها به بیمارستان کمک کردیم."

علیرغم این حملات بسیاری از زائران گفتند که منصرف نخواهند شد.

گابریل گیتهاس خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که هرچند سطح خشونت در سال های اخیر بسیار پایین آمده و تنش های فرقه ای تخفیف یافته است، حملات از این نوع به خصوص در جریان رویدادهای مهم مذهبی زیاد اتفاق می افتد.

در سال 2005 تقریبا هزار زائر در اثر یورش جمعیت وحشتزده روی پل امامان که دو محله کاظمیه و اعظمیه در دو سوی دجله را وصل می کند کشته شدند.

سال گذشته دو بمبگذار زن در نزدیکی این زیارتگاه دست به حمله زدند که باعث مرگ 65 نفر از جمله 20 زائر ایرانی شدند.

حملات روز چهارشنبه درحالی اتفاق افتاد که ارتش آمریکا برای عقب کشیدن همه نیروهای رزمی اش از عراق تا پایان اوت آماده می شود.

ناکامی احزاب عمده سیاسی عراق برای تشکیل یک دولت ائتلافی به دنبال انتخابات ماه مارس که نتیجه ای قطعی به دنبال نداشت باعث شده است آمریکا در اجرای آن برنامه دچار مشکل شود.

مطالب مرتبط