استرداد ابوحمزه به آمریکا متوقف شد

Image caption دادگاه حقوق بش اروپا می خواهد استدلال هایی را که علیه استرداد ابوحمزه شده بررسی کند

قضات دادگاه حقوق بشر اروپا دستور داده اند استرداد ابوحمزه، روحانی افراطی مسلمان بریتانیایی که از سوی آمریکا متهم به اقدامات تروریستی شده و تحت تعقیب این کشور بوده است، متوقف شود.

ابوحمزه المصری در حال گذراندن محکومیت هفت ساله خود در زندانی در بریتانیاست. دست داشتن در قتل از جمله جرم های این روحانی مسلمان افراطی بریتانیایی است.

دادستانی آمریکا او را متهم کرده که تلاش داشته است اردوگاهی را برای آموزش اقدامات تروریستی برپا کند است و در آدم ربایی در یمن که منجر به مرگ چهار گروگان شد، دست داشته است.

قضات دادگاه حقوق بشر اروپا گفتند به زمان بیشتری نیاز دارند تا استدلال هایی که علیه استرداد او شده است، بررسی کنند.

این دادگاه همچنین به پرونده سه مظنون اقدامات تروریستی دیگر را که آمریکا تقاضای استراد آنها را کرده است، رسیدگی می کند.

این سه نفر شامل بابر احمد، متخصص کامپیوتر می شود که در حال حاضر شش سال است که بدون ذکر اتهام در بریتانیا زندانی است.

دو سال پیش دادگاه عالی بریتانیا درخواست تجدید نظر در حکم استرداد ابوحمزه را رد کرده بود.

ابوحمزه که 52 سال دارد درمصر متولد شده است.

ابوحمزه در آمریکا با 11 فقره اتهام مواجه است. ارسال پول برای طالبان و استخدام داوطلبان برای کمک به طالبان در افغانستان و نیز القاعده از جمله این اتهامات است.

وکلای مدافع ابوحمزه ادعا می کنند که شواهدی در دست است که نشان می دهد در روند جمع آوری اطلاعاتی که به تقاضای استرداد ابوحمزه توسط آمریکا منتهی شده برخی افراد شکنجه شده اند.

وکلای ابوحمزه استدلال می کنند که محاکمه او در آمریکا غیرقانونی است چون بر اساس شواهدی خواهد بود که زیر شکنجه به دست آمده است.

اتهاماتی که آمریکا به ابوحمزه وارد کرده در صورت اثبات می تواند مجازات تا 100 سال زندان را در بر داشته باشد.

ابوحمزه در ماه مه 2004 به موجب حکم استرداد دولت آمریکا دستگیر شد ولی از آنجایی که وی در بریتانیا تحت محاکمه قرار داشت و برای درخواست تجدید نظر در حکم مجازاتش تلاش می کرد، روند استرداد وی متوقف شد.

مطالب مرتبط