به روز شده:  12:23 گرينويچ - پنج شنبه 08 ژوئيه 2010 - 17 تیر 1389

عراق

بمبگذاری های تازه در زیارتگاه شیعیان در شمال بغداد مرگ آفرین بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گفته پلیس عراق دست کم پنج نفر در بمبگذاری هایی که زائران شیعه را در بغداد هدف قرار داده بود، کشته شده اند.

چهار نفر در اثر انفجار بمبی کشته شده اند که کنار جاده ای در شرق پایتخت عراق کار گذاشته شده بود. در همین حال انفجار خودرویی بمبگذاری شده در جنوب این شهر باعث مرگ دست کم یک دیگر شده است.

این حملات در حالی رخ داده است که رشته بمبگذاری های انتحاری که روز گذشته در سراسر بغداد انجام گرفت، دست کم چهل زائر شیعه را کشت و بیش از صد نفر دیگر را مجروح کرد.

مسجد امام موسی کاظم در شمال بغداد

انتظار می رود در روز پایانی مراسم مذهبی شیعیان، یک میلیون زائر شیعه امروز (پنجشنبه، 8 ژوئیه)، حرم امام موسی کاظم را زیارت کنند

انتظار می رود امروز (پنجشنبه، 8 ژوئیه)، که روز پایانی مراسمی به مناسبت سالگرد درگذشت امام موسی کاظم است، یک میلیون زائر شیعه حرم این امام را که در شمال بغداد قرار دارد، زیارت کنند.

با این که نیروهای امنیتی زیادی در عملیات بزرگ پلیس و ارتش عراق مشارکت دارند، دیروز و امروز حملات متعددی علیه زائران صورت گرفته است.

به مناسب مراسم روز پنجشنبه هزاران مامور پلیس و سرباز ارتش فراخوانده شده اند تا نیروهای امنیتی حاضر در این شهر بپیوندند و خیابان های بغداد را تحت نظر داشته باشند. عبور و مرور خودروها نیز محدود شده است.

مقام های عراق می گویند هنگامی که زائران شیعه که ساکن محله باب المعظم هستند از مسجدی در کاظمیه به خانه های خود باز می گشته اند، بمبی که کنار جاده کار گذاشته شده بود منفجر شده و دست کم چهار تن از آنها را کشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در دو بمبگذاری امروز حدود هشتاد نفر نیز مجروح شده اند.

کسی مسئولیت دو بمبگذاری را قبول نکرده است اما مقام های عراق در گذشته انجام حملاتی مشابه را به گروه های افراط گرای سنی مذهب نسبت داده بودند.

در دوران حکومت صدام حسین برگزاری مراسم به مناسبت درگذشت امام هفتم شیعیان ممنوع شده بود اما از زمان سقوط رژیم بعث، این مراسم بار دیگر احیا شده و جمعیت بزرگی از شیعان را جلب می کند.

با وجود این حملات بسیاری از زائران گفته اند که از انجام زیارت منصرف نشده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.