نروژ سه نفر را به ظن توطئه تروریستی دستگیر کرد

Image caption خانم کریستینسن گفت دو تن از توطئه گران در نروژ و دیگری در آلمان دستگیر شده است

پلیس نروژ می گوید سه مرد را که ظن دارد با شبکه القاعده ارتباط داشته و در حال توطئه برای اقدامی تروریستی بوده اند، دستگیر کرده است.

هر سه مجوز اقامت در نروژ را داشته اند.

دو تن از این افراد در نروژ و نفر سوم در آلمان بازداشت شده اند.

پلیس نروژ نام دستگیر شدگان را افشا نکرده است اما گفته هر سه ساکن این کشور بوده اند.

یکی از متهمان پناهنده ای چینی از قوم اویغور، یکی دیگر کردی عراقی و مرد سوم پناهجویی از ازبکستان است.

یانه کریستینسن، پلیس امنیتی نروژ روز پنجشنبه (8 ژوئیه)، گفت مرد مسلمان اویغور 39 سال سن دارد و از سال 1999 در نروژ زندگی می کرده است.

مردی که کرد و شهروند عراق است، 37 سال دارد به دلایل مرتبط با حقوق بشر به او اقامت نروژ اعطا شده است.

متم سوم که اهل ازبکستان است، 31 سال سن دارد و مجوز اقامت دائم او در نروژ به این دلیل صادر شده بود که او به اعضای خانواده اش بپیوندد.

یکی از مقام های دادستانی نروژ گفت پلیس معتقد است این سه نفر با توطئه های تروریستی مرتبط بوده اند که اخیرا در بریتانیا و آمریکا برملا شده است.

مقام های نروژ و آمریکا، که نامشان فاش نشده است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که دستگیر شدگان عضو شبکه القاعده هستند و یک سال تحت نظر بوده اند.

آنها همچنین گفتند، روشن نیست متهمان چه هدفی را برای حمله تروریستی انتخاب کرده بودند اما تلاش داشته اند بمب های پرواکسید بسازند.

گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی می گوید احتمالا نروژ هدف حمله تروریستی بوده است چون در افغانستان نیروی نظامی دارد.

اما دادستانی نروژ گفته است که دستگیری ها در نروژ در ارتباط با توطئه برای بمبگذاری در دو شهر نیویورک در آمریکا و منچستر در انگلستان بوده است.

روز چهارشنبه (7 ژوئیه)، دادستانی آمریکا پنج مرد را متهم کرد در برنامه ریزی برای بمبگذاری در شبکه راه آهن زیر زمینی نیویورک دست داشته اند.

به گفته دادستانی آمریکا، متهمان این پرونده نیز در توطئه خود قصد داشته اند از بمب های پرواکسید استفاده کنند. نجیب الله زازی، یکی از متهمان، اعتراف کرده که گناهکار است.