ضرب الاجل آمریکا به بی پی برای ارائه طرح مهار نفت

کشتی پاکسازی آب از نفت
Image caption آلودگی نفتی به سواحل حداقل پنج ایالت جنوبی آمریکا رسیده است

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از شرکت بی پی خواسته است که در ظرف ۲۴ ساعت جزئیات برنامه اش برای گسترش عملیات مهار نشت نفت در خلیج مکزیک را در اختیار کاخ سفید قرار دهد.

دریاسالار تاد آلن، فرمانده گارد ساحلی آمریکا، چهارشنبه (۸ ژوئیه) این نامه را در اختیار باب دادلی، از مدیران ارشد بی پی قرار داد.

او در این نامه می گوید عملیات مهار نشت وارد مرحله "حساسی" شده و از بی پی خواسته است که جزئیات برنامه ها و جدول زمانی دقیق برای مرحله بعدی عملیات مهار را طی ۲۴ ساعت به دولت آمریکا اطلاع دهد.

بی پی با هدف افزایش میزان نفت جمع آوری شده، قصد دارد سرپوشی که روی محل نشت قرار داده را تعویض کند.

بی پی همچنین قصد دارد که کشتی مهار نشت دیگری را وارد پروسه مهار بکند.

دو کشتی مهار نفت که روزانه حدود ۲۵ هزار بشکه نفت را جمع آوری می کنند در آب های بالای چاه مستقر هستند و قرار است با استقرار یک کشتی دیگر - به نام "هلیکس پرودیوسر" - میزان نفت جمع آوری شده دو برابر شود.

دولت باراک اوباما می گوید پیش از آنکه اجازه آغاز این عملیات را بدهد ابتدا می خواهد از جزئیات آن مطلع شود.

نشت نفت از چاهی در خلیج مکزیک از روز ۲۲ آوریل پس از انفجار سکوی "دیپ واتر هورایزن" متعلق به شرکت بی پی شروع شد.

انفجار روز ۲۰ آوریل، علاوه بر مرگ ۱۱ کارگر سکوی نفتی، یکی از بزرگ ترین فاجعه های محیط زیستی در تاریخ آمریکا را به بار آورده است.

براساس برآورد گروهی از محققان علمی در آمریکا، روزانه ۳۵ هزار تا ۶۰ هزار بشکه نفت از این چاه نشت می کند.

از سوی دیگر، یک قاضی فدرال روز چهارشنبه درخواست تجدید نظر دولت باراک اوباما درباره منع تعلیق عملیات حفاری و استخراج نفت و گاز در اعماق آب های خلیج مکزیک را رد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از انفجار چاه نفت شرکت بی پی در سواحل جنوبی ایالات متحده، حفاری در عمق بیش از ۱۵۰ متر را شش ماه به حالت تعلیق درآورده بود.

یک قاضی فدرال در آمریکا اخیرا این منع را غیرقانونی اعلام کرد و تلاش دولت اوباما برای تجدید نظر در این تصمیم روز چهارشنبه با شکست مواجه شد.

مطالب مرتبط