حمله انتحاری در پاکستان بیش از چهل و پنج کشته داد

انتقال زخمی
Image caption حمله انتحاری روز جمعه دهها تن کشته و زخمی و خسارات گسترده برجای گذاشته است

عملیات انتحاری در پاکستان دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز جمعه، 18 تیر (9 ژوئیه)، انفجار شدیدی در برابر یکی از ادارات دولتی در روستای یکه غند، واقع در منطقه قبیله نشین مهمند در شمال غرب پاکستان و در نزدیک مرز افغانستان روی داد که در اثر آن دست کم چهل و پنج نفر جان خود را از دست داده و دهها نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته شاهدان عینی، عامل این انفجار یک مهاجم انتحاری بوده که در جریان آن، مردی سوار بر یک موتور سیکلت بمب گذاری شده مواد منفجره همراه خود را در برابر در ورودی ساختمان دهداری محلی منفجر کرد.

در زمان انفجار، گروهی از مراحعان به این اداره در برابر در ورودی آن صف کشیده بودند که بسیاری از آنان جان خود را در اثر این انفجار از دست داده یا زخمی شده اند.

در بعضی از گزارش ها آمده است که در زمان انفجار، قرار بود مراسمی در ساختمان دهداری برگزار شود و عده ای از اهالی برای حضور در این مراسم در محل اجتماع کرده بودند.

براساس گزارش های رسیده از محل، بیش از بیست فروشگاه واقع در نزدیکی محل انفجار هم ویران شده و ماموران امداد رسانی و اهالی محلی برای بیرون کشیدن افرادی که زیر آوار مانده اند وارد عمل شده اند.

گفته می شود که تعدادی از ماموران پلیس نیز در میان کشته و زخمی شدگان این انفجار بوده اند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که شدت انفجار بخشی از دیوار زندان واقع در نزدیکی محل را هم ویران کرد و گفته می شود تعدادی از زندانیان با استفاده از این فرصت، از زندان گریخته اند.

هنوز هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت عملیات انتحاری روز جمعه را برعهده نگرفته اما مناطق قبیله نشین شمال غرب پاکستان از مناطق اصلی حضور و فعالیت گروه های مسلح اسلامگرای وابسته به طالبان و شبکه القاعده محسوب می شود.

طی یک سال گذشته، دولت مرکزی پاکستان عملیات نظامی گسترده ای را در بخش هایی از مناطق فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا به اجرا گذاشته و مدعی پاکسازی این مناطق از شورشیان مسلح شده است.

در ماه سپتامبر سال گذشته، فرمانده واحدهای نظامی اعزامی به مهمند گفت که شورشیان مسلح را از بیش از هشتاد درصد از این منطقه خارج کرده و این مناطق را تحت نظر نیروهای دولتی قرار داده است.

پیشتر نیز منابع نظامی پاکستانی از پاکسازی منطقه باجور، در مجاورت مهمند خبر داده و گفته بودند که به تسلط دو ساله شورشیان وابسته به طالبان و القاعده بر منطقه خاتمه داده اند.

با اینهمه، به نظر می رسد که بسیاری از اسلامگرایان مسلح توانسته اند به محل های مجاور بگریزند و با تمرکز در آنها، به سازماندهی حملات خود در نقاط مختلف مبادرت ورزند.

در ماه های اخیر، منطقه قبیله نشین شمال غرب شاهد حملات متعددی به مراکز دولتی و ستون های نظامی بوده که تلفاتی هم برجای گذاشته است.

ماه گذشته، شورشیان مسلح یک پاسگاه مرزی واقع در مهمند را هدف حمله گسترده قرار دادند و ماموران مستقر در آن را مجبور کردند با عبور از مرز، به داخل خاک افغانستان بگریزند.

مقامات افغان اکثر این ماموران را به پاکستان فرستادند اما از تعدادی از آنان خبری در دست نیست و احتمال می رود به اسارت طالبان در آمده باشند.

در پی این عملیات، نیروهای دولتی محل هایی را که احتمال می رفت مخفیگاه شورشیان باشند هدف حمله قرار دادند و گفتند که شماری از آنان را از پای در آورده اند.

مطالب مرتبط