حذف تمجید از محمد حسین فضل الله از وبسایت وزارت خارجه بریتانیا

فرانسیس گای
Image caption فرانسیس گای، محمد حسین فضل الله را فردی قابل احترام توصیف کرده است

وزارت خارجه بریتانیا مطلبی را که سفیر این کشور در لبنان در تمجید از آیت الله محمد حسین فضل الله روحانی بلند پایه شیعه لبنان نوشته بود، از وبسایت خود حذف کرده است.

درج این مطلب با اعتراض شدید اسرائیل روبرو شده بود.

آیت الله محمد حسین فضل الله که هفته پیش درگذشت، در جهان اسلام به عنوان یک روحانی روشنفکر از احترام گسترده برخوردار بود ولی آمریکا و اسرائیل او را متهم می‌کردند که با حمایت از جنبش حزب الله لبنان، از تروریسم حمایت می کند.

فرانسیس گای، سفیر بریتانیا در بیروت، محمد حسین فضل الله را شخصی قابل احترام معرفی کرده و گفته بود جهان به افراد بیشتری مانند او نیازمند است.

خانم گای وی را سیاستمداری که او از مصاحبتش لذت می برد، توصیف کرده بود.

سفیر بریتانیا در لبنان در وبسایت وزارت خارجه این کشور نوشته بود: "هنگامی که شما به دیدار او می روید می توانید مطمئن باشید که یک بحث واقعی خواهید داشت، یک مباحثه توام با احترام، و وقتی محضرش را ترک می‌کنید، احساس می کنید که آدم بهتری شده اید."

این مطالب با اعتراض شدید اسرائیل روبرو شده بود.

وزارت خارجه اسرائیل گفته بود که محمد حسین فضل الله ارزش هیچ گونه ستایشی را ندارد.

Image caption آیت الله محمد حسین فضل الله در جهان اسلام از احترام بسیار برخوردار بود

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت علت حذف مطلب این بود که منعکس کننده "نظرات شخصی" خانم گای در باره محمد حسین فضل الله بود و نشان دهنده مخالفت بریتانیا با او و به خصوص مخالفت با موضعش در برابر اسرائیل نبود.

این سخنگو افزود در حالی که بریتانیا از عقاید پیشرو وی در مورد حقوق زنان و گفتگوی ادیان حمایت می کند، با سایر نظرات وی بخصوص در مورد ترغیب حملات به اسرائیل به شدت مخالف است.

فرانسیس گای، اولین کسی نیست که در ارتباط با اظهار نظر در باره محمد حسین فضل الله دچار درد سر شده است.

دو روز قبل شبکه تلویزیون آمریکایی سی ان ان، یکی از سردبیران بخش خاورمیانه خود را به دلیل تمجید از آیت الله محمد حسین فضل الله در توئیتر، اخراج کرد.

مطالب مرتبط