به روز شده:  14:08 گرينويچ - جمعه 09 ژوئيه 2010 - 18 تیر 1389

پاکستان

حمله انتحاری در پاکستان دست کم پنجاه کشته داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عملیات انتحاری در پاکستان دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز جمعه، 18 تیر (9 ژوئیه)، انفجار شدیدی در برابر یکی از ادارات دولتی در روستای یکه غند، واقع در منطقه قبیله نشین مهمند در شمال غرب پاکستان و در نزدیک مرز افغانستان روی داد که در اثر آن دست کم پنجاه نفر جان خود را از دست داده و دهها نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته شاهدان عینی، عامل این انفجار یک مهاجم انتحاری بوده که در جریان آن، مردی سوار بر یک موتور سیکلت بمب گذاری شده مواد منفجره همراه خود را در برابر در ورودی ساختمان دهداری محلی منفجر کرد.

انتقال زخمی

حمله انتحاری درمهمند، دهها تن کشته و زخمی و خسارات گسترده برجای گذاشته است

در زمان انفجار، گروهی از مراجعان به این اداره در برابر در ورودی آن صف کشیده بودند که بسیاری از آنان جان خود را در اثر این انفجار از دست داده یا زخمی شده اند.

در بعضی از گزارش ها آمده است که در زمان انفجار، قرار بود مراسمی در ساختمان دهداری برگزار شود و عده ای از اهالی برای حضور در این مراسم در محل اجتماع کرده بودند.

براساس گزارش های رسیده از محل، بیش از بیست فروشگاه واقع در نزدیکی محل انفجار هم ویران شده و ماموران امداد رسانی و اهالی محلی برای بیرون کشیدن افرادی که زیر آوار مانده اند وارد عمل شده اند.

گفته می شود که تعدادی از ماموران پلیس نیز در میان کشته و زخمی شدگان این انفجار بوده اند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که شدت انفجار بخشی از دیوار زندان واقع در نزدیکی محل را هم ویران کرد و گفته می شود تعدادی از زندانیان با استفاده از این فرصت، از زندان گریخته اند.

هنوز هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت عملیات انتحاری روز جمعه را برعهده نگرفته اما مناطق قبیله نشین شمال غرب پاکستان از مناطق اصلی حضور و فعالیت گروه های مسلح اسلامگرای وابسته به طالبان و شبکه القاعده محسوب می شود.

طی یک سال گذشته، دولت مرکزی پاکستان عملیات نظامی گسترده ای را در بخش هایی از مناطق فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا به اجرا گذاشته و مدعی پاکسازی این مناطق از شورشیان مسلح شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.