گرمای شدید در اروپا و آمریکای شمالی قربانی می‎‌گیرد

مردم در فیلادلفیای آمریکا خود را زیر آب خنک می کنند

در روزهای اخیر بخشهای زیادی از اروپا و آمریکای شمالی با گرمای شدید هوا دست و پنجه نرم می کند. بالا رفتن دما نه تنها مصرف برق را بالا برده، بلکه جان بعضی از شهروندان را نیز گرفته است.

امسال بسیاری از مردم بریتانیا یکی از گرم ترین تابستانهای تاریخ معاصر را پشت سر می گذارند. دیروز جمعه (نهم ژوئیه) دمای هوا به ۳۲ درجه رسید که گرم ترین روز سال بود.

امروز دمای لندن به ۲۹ درجه رسیده و پیش بینی می شود در روزهای آینده هوا خنک تر شود، ولی برای بریتانیایی که آسمان ابری و خاکستری اش مشهور است، این همه آفتاب خیلی ها را کلافه کرده است.

مسئولان بهداشتی می گویند گرمای هوا که حتی شبها به ۲۰ درجه سانتیگراد می رسد، سلامت سالمندان و کودکان را به خطر می اندازد. آنها می گویند در دو هفته گذشته چند صد مورد مرگ و میر بیشتر از حالت عادی گزارش شده که احتمالا بخاطر گرمای هوا بوده است.

علاوه بر این، طی نیم قرن اخیر خشکسالی شش ماه گذشته در بریتانیا بی سابقه بوده و در نتیجه چمنهای بسیاری از باغها و پارکها از جمله هاید پارک لندن خشک شده. ماموران آتش نشانی نیز از بیم بروز آتش سوزی احتمالی به حالت آماده باش درآمده اند.

در چند کشور اروپایی دیگر نیز گرمای شدید مقامات و مردم را نگران کرده است. در فرانسه که چند روز متوالی دما بالای چهل درجه بوده، مسئولان بهداشتی به مردم توصیه کرده اند خود را خنک نگه دارند و نگذارند کودکان بیرون از خانه بمانند. از آلمان نیز گزارش می رسد که دما طی چند روز آینده بالای سی درجه باقی خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد با افزایش مصرف برق، شرکتهای انرژی تصمیم به بالا بردن بهای برق گرفته اند.

طی روزهای اخیر گرمای کم سابقه در آمریکا و کانادا نیز به شبکه برق رسانی فشار آورده است. در برخی نقاط کانادا دما به ۴۰ درجه رسیده و هزاران خانواده با قطعی برق مواجه اند.

در آمریکا دستکم مرگ دو نفر به گرمای شدید هوا نسبت داده شده است. در این کشور نیز شرکتهای انرژی مردم به صرفه جویی در مصرف برق تشویق می کنند.

اکثر کارشناسان می گویند این گرمای شدید به دلیل پدیده تغییرات اقلیمی است و بنابراین طی سالهای آتی تشدید خواهد شد.

مطالب مرتبط