اسرائیل مانع حرکت کشتی امدارسانی لیبیایی به سوی غزه شد

Image caption کشتی آمالتیا حامل 2000 تن دارو و مواد غذایی است

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل می گوید تلاش های دیپلماتیک این کشور برای جلوگیری از حرکت یک کشتی لیبیایی که حامل کمک های بشردوستانه برای مردم غزه بود، به نتیجه رسیده است.

کشتی آمالتیا با پرچم مولداوی حامل کمک هایی از سوی یک موسسه خیریه به ریاست سیف الاسلام، پسر سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی، بود .

این کشتی که حامل دو هزارتن دارو و مواد غذایی بود، قصد داشت امروزشنبه ۱۹ تیرماه (۱۰ ژوئیه) بندر لاوریو در یونان را به مقصد غزه ترک کند.

اما وزیر امور خارجه اسرائیل اعلام کرده که تلاش های دیپلماتیک برای این که مانع از حرکت این کشتی به منطقه تحت محاصره غزه شود، سرانجام به نتیجه رسیده است.

پیشتر وزارت امور خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای گفته بود آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه، درباره این موضوع با وزرای امورخارجه یونان و مولداوی گفتگوهایی داشته است.

در این بیانیه آمده است: "وزارت امورخارجه اسرائیل معتقد است به خاطراین گفتگوها، این کشتی به غزه نخواهد رسید."

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از مقامات وزرات امورخارجه اسرائیل گفته است چنانچه این کشتی از مقصد حرکت کند باید به جای غزه به بندر العریش در مصر برود.

اسرائیل در ماه مه گذشته با حمله به یک کشتی ترکیه که حامل کمک های بشردوستانه به سوی غزه بود باعث کشته شدن ۹ فعالی شد که در این کشتی حضور داشتند.

در پی این حمله، اسرائیل اعلام کرد که این اقدام به منظور دفاع از نیروهای این کشور صورت گرفته اما این اقدام اسرائیل با واکنش های شدیدی درسطح بین المللی رو به رو شد، و بسیاری ازکشورها این حمله را محکوم کردند.

اسرائیل اخیرا بخشی از محدودیت های ورود کالا به غزه را لغو کرد.

مقامات اسرائیل گفته اند ورود مصالح ساختمانی به نوار غزه نیز مجاز خواهد بود ولی تحت نظارت شدید قرار خواهد گرفت.

اسرائیل می گوید برای جلوگیری از ورود تجهیزات نظامی و سلاح به نوارغزه که در کنترل نیروهای حماس است، محاصره این منطقه اقدامی ضروری است.

مطالب مرتبط