لغو حکومت نظامی در بخش هایی از کشمیر تحت تسلط هند

Image caption خشونت ها در کشمیر در هفته های اخیر افزایش یافته است

مقامات در منطقه کشمیر تحت تسلط هند مقررات حکومت نظامی را در بخش هایی از این منطقه لغو کردند. مقررات حکومت نظامی در پی برپایی اعتراضاتی در مخالفت با دولت هند از چهار روز پیش در سراسر این منطقه برقرار شده بود.

مقامات گفته اند لغو حکومت نظامی در بخش هایی از سرینگر، مهم ترین شهر کشمیر به این دلیل صورت گرفته که مسلمانان این منطقه بتوانند در مراسم مذهبی که سالانه در این محل برگزار می شود، شرکت کنند.

براساس گزارش ها، در حال حاضر خیابان ها آرام است و تنها تعدادی معدود مغازه و فروشگاه باز است.

اعلام حکومت نظامی دراین منطقه از سه شنبه گذشته و پس از آن که برای اولین بار طی دو دهه اخیر اعتراضاتی وسیع علیه دولت هند در منطقه عمدتا شیعه نشین کشمیر برگزارشد، صورت گرفت.

دست کم ۱۵ نفر در جریان درگیری با پلیس طی سه هفته گذشته کشته شدند.

بسیاری از مردم محلی، نیروهای امنیتی را در کشتار مردم مقصر می دانند.

بهبود شرایط امنیتی در سرینگر می تواند بر تلاش های هند و پاکستان برای از سرگیری مذاکرات صلح در این منطقه کمک کند . مذاکره برای برقراری صلح در منطقه کشمیر پس از حملات بمبئی در سال ۲۰۰۸ میلادی به حال تعلیق درآمد. هند پاکستان را متهم به دست داشتن در این حملات کرده است.

هر دو کشور هند و پاکستان ادعای مالکیت تمامی کشمیر را دارند و هریک از این دوکشور در حال حاضر حاکمیت بخشی از آن را برعهده دارند.

هند و پاکستان تاکنون دو بار بر سر این منطقه با هم جنگیده اند

به گفته مقامات تاکنون بیش از ۴۷ هزار نفر از زمان آغاز اعتراضات علیه حاکمیت هند در سال ۱۹۸۹ میلادی در جریان درگیری ها جان خود را ازدست داده اند.

مطالب مرتبط