شمار کشته شدگان حملات انتحاری پاکستان به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

بمب گذاری انتحاری
Image caption این دو بمب گذاری انتحاری باعث کشته شدن شمار زیادی شد

مقامات پاکستان گفته اند آمار کشته ها در دو بمب گذاری انتحاری دریک منطقه قبیله ای درنزدیکی مرز با افغانستان به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است.

روز گذشته ۱۸ تیرماه ( ۹ ژوئیه) در پی دو انفجار انتحاری در روستای یکه غند، واقع در منطقه قبیله ای مهمند در شمال غرب پاکستان، شماری از ساختمان ها دولتی، مغازه ها و خانه ها تخریب شدند.

مهمند بخشی از منطقه قبیله نشین است که نیروهای طالبان و القاعده در آن حضور فعالی دارند.

اکرام الله مهمند، یکی از سخنگویان طالبان، این گروه را مسئول این عملیات انتحاری معرفی کرده است.

این سخنگوی طالبان هدف از این عملیات را گردهمایی مقامات محلی و ریش سفیدان ضد طالبان قبیله "انبار اتمان خیل "عنوان کرده است.

گزارش های اولیه حاکی از کشته شدن ۵۰ نفر در جریان این عملیات بود.

اکنون از کشته شدن دست کم ۱۰۲ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۱۵ نفر خبر رسیده است.

به گفته شاهدان عینی یکی از بمب گذاران سوار بر یک موتورسیکلت بمب گذاری شده مواد منفجره همراه خود را دربرابر در ورودی ساختمان دهداری محلی منفجرکرد.

این در حالی است که بمب گذار دوم با انفجار خودروی حامل مواد منفجره باعث تخریب ساختمان ها و کشته شدن شمار زیادی از مردم شد .

برخی گزارش ها حاکی از آن است که شدت انفجار بخشی از دیوار زندان واقع در نزدیکی محل را هم ویران کرده و گفته می شود تعدادی از زندانیان با استفاده از این فرصت، از زندان گریخته اند.

مناطق قبیله نشین شمال غرب پاکستان از مناطق اصلی حضور و فعالیت گروه های مسلح اسلامگرای وابسته به طالبان و شبکه القاعده محسوب می شود.

طی یک سال گذشته، دولت مرکزی پاکستان عملیات نظامی گسترده ای را در بخش هایی از مناطق فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا به اجرا گذاشته و مدعی پاکسازی این مناطق از شورشیان مسلح شده است.

مطالب مرتبط