برگزاری پانزدهمین سالگرد کشتار سربرنیتسا در بوسنی

Image caption صدها قربانی دیگر امروز در گورستان سربرنیتسا دفن می شوند

امروز (یکشنبه، ۱۱ ژوئیه)، در بوسنی مراسمی به مناسبت پانزدهمین سالگرد قتل عام سربرنیستا برگزار می شود. این کشتار به تنهایی وحشیانه ترین جنایت در اروپا پس از پایان جنگ جهانی دوم نامیده شده است.

در جریان جنگ بوسنی در دهه نود میلادی، بیش از هفت هزار مرد و پسر مسلمان ساکن این شهر توسط سربازان صرب بوسنی که در حال پیشروی بودند، به قتل رسیدند.

بقایای بیش از هفتصد جسد که اخیرا در یک گور دسته جمعی کشف شد، امروز در گورستانی در سربرنیتسا دفن خواهد شد.

انتظار می رود بوریس تادیچ، رئیس جمهوری صربستان در مراسم پانزدهمین سالگرد شرکت کند. بسیاری حضور او را اقدامی چشمگیر می دانند.

سازمان ملل متحد در زمان جنگ بوسنی، سربرنیتسا را منطقه امن اعلام کرده بود و هزاران بوسنیایی بین سال های ۱۹۹۲ - ۱۹۹۵ به این شهر پناه برده بودند. اما در ژوئیه ۱۹۹۵ ارتش صرب بوسنی به راحتی نیروهای هلندی را، که سازمان ملل در این شهر مستقر کرده بود و تجهیزات نظامی محدودی داشتند، عقب راند.

کشتار در سربرنیتسا تنها بخش از جنگ بوسنی است که سازمان ملل آن را به عنوان "نسل کشی" توصیف کرده است.

هزاران نفر روز یکشنبه با تجمع در گورستان پوتوکاری، واقع در حومه سربرنیتسا مراسم سالگرد قتل عام در این شهر را برگزار می کنند.

چهار هزار قربانی در این گورستان دفن شده اند و گورهای جدیدی برای دفن ۷۷۵ قربانی که اخیرا بقایای آنها کشف شد، حفاری شده است.

حسن و سوهرا ماهیچ، که اکنون هشتاد و چند ساله هستند، بالاخره خواهند توانست بقایای پسرانشان را دفن کنند.

حسن به خبرگزاری فرانسه گفت: "ای کاش همه ما همزمان کشته شده بودیم چون دیگر لازم نبود که دفن بچه های خود را ببینیم."

بنا به گزارش مارک لون، گزارشگر بی بی سی در سربرنیتسا، بسیاری از صرب های ساکن این منطقه با تصویری که از درگیری ها و وقایع جنگ در سربرنیتسا ترسیم شده است، موافق نیستند.

ملادن گروجیچیچ که برای انجمن محلی کمک به خانواده قربانیان صرب در جنگ بوسنی فعالیت می کند به بی بی سی گفت: "رسانه ها، مردم صرب را طوری ترسیم کرده اند که آنها مرتکب قتل عام شده اند اما این طور نیست. هیچ صربی نمی گوید که در سربرنیتسا جنایتی رخ نداده اما وقتی شمار قربانیان تحریف می شود احساس می کنند که به آنها توهین شده است. در ضمن قربانیان صرب در این جنگ نیز فراموش شده اند."

گزارشگر بی بی سی می گوید علیرغم تلاش هایی که شده تا کینه های قدیمی فراموش شود، جدایی در سربرنیتسا هنوز پابرجاست.

دیویدکامرون، نخست وزیر بریتانیا به مناسبت سالگرد قتل عام سربرنیتسا گفت این کشتار جنایتی بود که اروپا را شرمگین کرد. او وعده داد عدالت در مورد مسببان این جنایات اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط