شماری از مظنونان القاعده در یمن دستگیر شدند

محکومان
Image caption یک دادگاه استیناف حکم اعدام چهار یمنی را که متهم بوده اند علیه دولت و اهداف غربی دست به حمله زده اند، تائید کرده است

مقام های یمن می گویند 10 نفر را به ظن عضویت در شبکه القاعده در حضر موت دستگیر کرده اند.

گفته می شود دو عضو نیروهای امنیتی یمن در جریان تبادل آتش با مظنونان کشته شده اند و دو تن از مظنونان نیز فرار کرده اند.

مقام های یمن گفته اند که یکی از افرادی که دستگیر شده تبعه عربستان سعودی است و یک سعودی دیگر متواری است.

در همین حال، یک دادگاه استیناف حکم اعدام چهار یمنی را که متهم بوده اند علیه دولت و اهداف غربی دست به حمله زده اند، تائید کرده است.

دولت یمن می گوید این افراد مجری حملاتی مرگبار نظیر حمله به سفارت آمریکا در صنعا و کشته شدن دو جهانگرد بلژیکی در سال 2008 بوده اند.

این چهار نفر سال گذشته مجرم شناخته شده بودند و بنا به تصمیم دادگاه حکم مرگ برای آنها در نظر گرفته شده بود.

در این حادثه دربان ساختمان همجوار سفارت آمریکا نیز کشته شد.

دو جهانگرد بلژیکی در ماه ژانویه 2008 کشته شدند.

یک مقام دادگاه استیناف به خبرگزاری ها گفته است که دادگاه استیناف حکم اعدام دو متهم دیگر را رد و مجازات آنها را به دوازده سال زندان کاهش داده است.

به گفته مقام های یمن این دو متهم نیز عضو شبکه القاعده در یمن هستند و متهمند به نیروهای پلیس در استان جنوبی حضر موت حمله کرده اند.

گفته می شود که یمن، که کشور آبا اجدادی اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده قلمداد می شود، به محل تجدید قوای جنجگویان این شبکه تبدیل شده و این موضوع به ویژه در جنوب یمن مشاهده شده است. دولت در بخش جنونی یمن قدرت کمی داشته است.

یمن در ماههای گذشته شاهد حملات متعددی به تاسیسات نفتی، مراکز جهانگردی و ماموران خارجی بوده است که القاعده مسئولیت آن را پذیرفته است.

مطالب مرتبط