پاکستان: طالبان افغان عامل حملات تروریستی هستند

ملک
Image caption مالک ناامنی در پاکستان را به تندروهای مستقر در افغانستان نسبت داده است

وزیر کشور پاکستان شورشیان افغان را عامل حملات تروریستی در این کشور دانسته است.

رحمان ملک، وزیر کشور پاکستان، در مصاحبه ای با بی بی سی، این نظر را رد کرد که تندروهای اسلامگرای مسلح از این کشور برای نبرد با نیروهای ائتلاف بین المللی وارد افغانستان می شوند و در مقابل، نیروهای ناتو را متهم کرد که برای جلوگیری از ورود شورشیان طالبان افغان به پاکستان اقدام کافی به عمل نمی آورند.

به گفته آقای ملک، در مقایسه با شورشیان مستقر در افغانستان که برای عملیات مسلحانه به پاکستان می آیند، تعداد کسانی که برای جنگ علیه دولت افغانستان از خاک پاکستان عازم آن کشور می شوند زیاد نیست.

وزیر کشور پاکستان تندروهایی را که از افغانستان وارد پاکستان می شوند مسئول عملیات خشونت آمیز در کشور خود دانست و گفت که بمب گذاری انتحاری هفته گذشته در مطقه قبیله نشین مهمند، در شمال غرب پاکستان، توسط همین افراد به اجرا گذاشته شد.

در این بمب گذاری، بیش از یکصد نفر جان خود را از دست دادند و دهها تن دیگر زخمی شدند.

این بمب گذاری در منطقه ای روی داد که دولت پاکستان اخیرا آن را "عاری از نیروهای شورشی" و تحت نظارت کامل دولت مرکزی اعلام کرده و گفته بود که ساکنان غیرنظامی می توانند دوباره به محل سکونت خود بازگردند.

در جریان درگیری شدید بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح در این منطقه، بسیاری از ساکنان محلی خانه های خود را ترک کرده بودند.

لزوم پاسداری موثر مرزی

آقای ملک افزوده است که اطلاعاتی که به دست آمده ثابت می کند که عاملان انفجارهای مهمند برای انجام ماموریت انتحاری خود با عبور از مرز افغانستان وارد خاک پاکستان شده بودند.

Image caption ادامه ناامنی در پاکستان باعث ناخرسندی مردم از سیاست دولت شده است

وی گفت که مصرانه از دولت افغانستان و نیروهای ناتو در آن کشور می خواهد مانع از نفوذ مرزی افراطگرایان و ورود آنان به پاکستان شوند.

اظهارات وزیر کشور پاکستان با نظر اعلام شده بسیاری از مقامات افغان و نیروهای ائتلاف که خاک پاکستان را محل اصلی استقرار افراد مسلح طالیان و القاعده می دانند تفاوت دارد.

رحمان ملک گفت که دولت پاکستان توانسته است عبور تندروهای اسلامگرای مستقر در خاک این کشور از مرز با افغانستان را متوقف کند در حالیکه دولت افغانستان و نیروهای ناتو در جلوگیری از ورود شورشیان افغان به پاکستان موفق نبوده اند.

طی چند سال اخیر، شهرهای پاکستان، به خصوص در مناطق قبیله نشین شمال غرب این کشور، شاهد فعالیت شدید اسلامگرایان مسلح از جمله بمب گذاری، حملات انتحاری، آدم ربایی و درگیری مسلحانه با نیروهای دولتی بوده است.

برای مقابله با این گروه ها، دولت پاکستان به سیاست های مختلفی، از تلاش برای دستیابی به توافق صلح تا عملیات گسترده نظامی متوسل شده اما نتوانسته است به فعالیت خونین گروه های مخالف و تلفات سنگین ناشی از این عملیات خاتمه دهد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در منطقه، بسیاری از مردم پاکستان از عدم کارآیی سیاست های دولت در ریشه کن کردن خشونت در این کشور ناخرسند هستند و معتقدند که دولت توانایی کافی و سیاست مناسب برای حفظ امنیت کشور را ندارد.

مطالب مرتبط