دومین حکم جلب برای رئیس جمهوری سودان صادر شد

عمر البشیر
Image caption آقای بشیر پیش از این به ارتکاب جنایات جنگی علیه بشریت متهم شده، اتهامی که او رد کرده است

دادگاه بین المللی جزائی در لاهه دومین حکم جلب عمر البشیر، رئیس جمهور سودان را صادر کرده است. حکم جلب در رابطه با اتهام نسل کشی است.

آقای بشیر پیش از این به ارتکاب جنایات جنگی علیه بشریت متهم شده بود، اتهامی که او رد کرده است.

دادگاه بین المللی جزائی ابتدا رئیس جمهوری سودان را در ماه مارس 2009 متهم کرد و برای او حکم جلب صادر کرد اما او تاکنون دستگیر نشده است.

اتهامات اولیه علیه او در ارتباط با جنگ داخلی در منطقه دارفور، در غرب سودان، بوده است. گفته می شود در نبردهای هفت ساله در این منطقه، سیصد هزار نفر کشته شده اند.

دادگاه بین المللی جزائی در ابتدا اتهام نسل کشی را در نظر نگرفته بود اما این تصمیم به خاطر تقاضای استیناف تغییر کرده است.

قضات رسیدگی کننده به تقاضای استیناف گفته اند دلایل منطقی وجود دارد که بر اساس آن معتقدند آقای بشیر در سه مورد مرتکب نسل کشی شده است.

شبه نظامیان عرب طرفدار دولت آقای بشیر متهمند بعد از آن که در سال 2003 دست به سلاح برده اند، دست به پاکسازی قومی زده اند.

آقای بشیر انکار کرده که دولتش به جنگجویان عرب، موسوم به جنجوید، اسلحه داده است.

دادگاه بین المللی جزائی در لاهه گفت: "دومین حکم جلب، جایگزین اولین حکم جلب نیست و آن را لغو نمی کند."

جنگ داخلی دارفور زمانی آغاز شد که اکثریت آفریقایی تبار این منطقه به آنچه تبعیض دولت مرکزی به نفع اقلیت عرب می دانند، اعتراض کردند.

سازمان های بین المللی، گروه های شبه نظامی عرب تبار را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان دارفور می دانند و دولت سودان را به حمایت و تجهیز این گروه ها متهم کرده اند.

اما اتحادیه آفریقا از رئیس جمهور سودان حمایت کرده است.

عمر حسن البشیر، امسال دور دیگری از ریاست جمهوری سودان را آغاز کرد. البته پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سودان جنجال برانگیز بود.

با وجود خودداری بیشتر رهبران خارجی از شرکت در مراسم تحلیف آقای بشیر، رهبران پنج کشور آفریقایی اتیوپی، چاد، مالاوی، موریتانی و جیبوتی در این مراسم شرکت کردند.

مطالب مرتبط