چین مبارزه با فساد اداری را گسترش داد

Image caption رهبران چین بیم دارند میزان فساد اداری باعث خشم مردم این کشور و تضعیف حمایت از حزب کمونیست شود

چین اقدام علیه فساد اداری توسط مقام های این کشور را گسترش داده است.

بنا به مقررات جدید، کارمندان ارشد دولت و شرکت هایی که تحت پوشش دولت هستند، باید دارایی ها، سرمایه گذاری ها و درآمد سالانه خود و جزئیات مالی کسب و کار اعضای خانواده خود را اعلام کنند.

اگر اطلاعات در این زمینه دقیق نباشد این احتمال وجود دارد که این افراد اخراج شوند.

در گذشته، اغلب مقام های دولت چین که مرتکب فساد مالی شده اند، وجوه نقدی را به حساب های بانکی متعلق به اقوامشان و گاهی حساب های خارجی منتقل کرده اند.

رئیس جمهوری چین گفته است مبارزه با فساد مالی موضوعی حیاتی برای حزب کمونیست چین است.

تحلیلگران می گویند مقررات جدید، که از روز یکشنبه (11 ژوئیه)، جنبه اجرایی پیدا کرده است، به این منظور طراحی شده که از مخفی کردن درآمد کارمندان دولتی با نام های مختلف جلوگیری شود.

بنا به گزارش روزنامه چاینا دیلی، در حالی که مقررات جدید، گسترش مقرراتی است که در سال 2006 وضع شده، مقام های چین هنوز هم لازم نیست دارایی های خود را علنی کنند.

در گزارش این روزنامه آمده است که کارمندانی که اطلاعات کاذب بدهند نه تنها ممکن است کار خود را از دست بدهند بلکه مواخذه نیز می شوند.

"انتقاد آگاهانه"، سخت ترین مجازاتی بود که دولت چین برای پنهانکاری کارمندان ارشد خود در نظر گرفته بود.

مقررات جدید در مورد مقام های ارشد یا در رده میانی حزب کمونیست چین و مدیران اجرایی شرکت های متعلق به دولت، اجرا می شود.

دیمین گراماتیکاس، گزارشگر بی بی سی در پکن می گوید با وجود تلاش مقام های ارشد دولت چین، فساد اداری در این کشور گسترده است.

او می گوید این وضعیت باعث نگرانی رهبران چین شده است چون آنها بیم دارند میزان زیاد فساد اداری باعث خشم مردم این کشور و تضعیف حمایت از حزب کمونیست شود.