محکومیت برگزارکنندگان نمایشگاه 'هنرهای ممنوع' در روسیه

یوری سامادورف
Image caption آقای سامادورف از جمله برگزار کنندگان نمایشگاه "هنرهای ممنوع" بوده است

دادگاهی در روسیه، دو مرد را که در سال ۲۰۰۷ نمایشگاه 'هنرهای ممنوع' در مسکو برگزار کردند، به دلیل برانگیختن نفرت عمومی مجرم شناخت.

آندره یروفیف و یوری سامادورف نمایشگاه 'هنرهای ممنوع' را در موزه ساخاروف واقع در مسکو بر پا کرده بودند.

کلیسای ارتدوکس روسیه بسیاری از آثار این نمایشگاه را بویژه اثری که چهره عیسی مسیح در آن با صورت میکی موس مجسم شده است، مورد انتقاد قرار داد.

هر دو مرد به پرداخت جریمه محکوم شده اند.

در این نمایشگاه چندین تصویر از عیسی مسیح نمایش داده شده بود؛ در یکی از این نقاشی ها که به صلیب کشیدن حضرت مسیح را نشان می دهد، چهره او با مدال نشان لنین جایگزین شده است.

همچنین در یک اثر که آگهی تبلیغاتی کوکاکولا را نشان می داد، جمله "این خون من است" نوشته شده بود.

آقای یروفیف، کارشناس هنری، و آقای سامادوروف، رئیس پیشین موزه ساخاروف، می گویند آنها این نمایشگاه را با هدف مبارزه با سانسور هنر در روسیه برگزار کردند.

با این حال دادستانان، تحقیقات در رابطه با این پرونده را به دنبال آن صورت دادند که یک گروه ملی گرای افراطی ارتدوکس علیه برگزاری این نمایشگاه شکایت کرد.

دادگاه آقای سامادورف را به پرداخت ۲۰۰ هزار روبل (£۴,۳۰۰) و آقای یروفیف را به پرداخت ۱۵۰ هزار روبل (£۳,۲۰۰) محکوم کرد.

هفته گذشته، ۱۳ هنرمند برجسته روسی نامه ای سرگشاده منتشر کردند که مخاطب آن دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، بود. آنها از آقای مدودف خواسته بودند تا این محاکمه را متوقف کند.

سازمان عفو بین الملل نیز هفته گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد صدور حکم علیه این دو نفر "بیش از پیش آزادی بیان در روسیه را کاهش خواهد داد."

ماه گذشته آقای یروفیف با ارسال نامه ای به کلیسای ارتدوکس روسیه، به خاطر رنجاندن غیرعمدی مسیحیان عذرخواهی کرد.

با این وجود او از حق آزادی بیان هنرمندان دفاع کرد و از کلیسای ارتدوکس روسیه به خاطر همکاری با ملیت گراهای افراطی انتقاد کرد.