دیدار مشایی با رئیس جمهوری تاجیکستان

Image caption مشایی: "زمانی رسیده، که فصل جدیدی از مناسبات همه‌جانبه بین تاجیکستان و ایران آغاز شود"

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران، در ملاقاتش با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، بر "ضرورت آغاز فصل جدیدی از مناسبات همه‌ جانبه دو کشور تاجیکستان و ایران" تأکید کرده است.

آقای مشایی که مشغول دیداری سه ‌روزه از تاجیکستان است، این موضوع را روز دوشنبه 12 ژوئیه، پس از دیدار با آقای رحمان در شهر دوشنبه با خبرنگاران مطرح کرد.

وی گفت: "ما در مورد ضرورت آغاز فصل جدیدی از مناسبات همه‌جانبه بین دو کشور با توجه به ظرفیتهای موجود گفتگو کردیم. ایران و تاجیکستان به جهت اشتراکات فرهنگی، زبانی، نژادی، دینی و سابقه مشترَک تاریخی بسیار به هم نزدیک هستند و یک اتحاد تاریخی بین دو کشور برقرار است. امروز رابطه دوستی بین دو کشور در سطح بسیار بالا قرار دارد. و ما باید تلاش کنیم که متناسب با این دوستیها همکاریهایمان را هم توسعه بدهیم."

آقای مشایی گفت که در این دیدار همچنین "مسائل و جریانهای منطقه آسیای میانه‌" بررسی شد.

وی در این باره افزود: "ما در منطقه نیازمند آرامش هرچه بیشتر هستیم. زیرا توسعه کشورهای منطقه تنها در سایه آرامش میسر است و سیاستها باید به گونه‌ای باشند که نهایت آرامش در منطقه باشد. و همه سیاستهای کشورهای منطقه باید به سمت دوستی باشد."

وی گفت که به دلیل مشکلات حمل بار از ایران به تاجیکستان طرح احداث نیروگاه سنگ‌توده-2 شش ماه از برنامه زمانیش عقب افتاده است، "اما ایران حداکثر تلاشهایش را" برای به کار درآوردن نخستین آگریگات (توربین) این نیروگاه تا پایان سال جاری به خرج خواهد داد.

روز یکشنبه اسفندیار رحیم مشایی، مشاور عالی و رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران، در یکی از منطقه‌های مرکزی پایتخت تاجیکستان خشت نخست یک مجتمع فرهنگی به نام "خانه ایران" را گذاشت که اعلام شده است نخستین طرح از مجموع طرحهای خانه‌های ایران در کشورهای مختلف جهان خواهد بود.

وی روز یکشنبه همچنین از محل بنیاد نیروگاه سنگ‌توده-2، که توسط شرکتی ایرانی ساخته می‌شود، بازدید کرد. شام روز یکشنبه وی در مراسم آغاز مسابقات بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای شرکت کرد و سپس با ایرانیان مقیم تاجیکستان دیداری انجام داد.