به روز شده:  20:08 گرينويچ - دوشنبه 12 ژوئيه 2010 - 21 تیر 1389

گروه الشباب 'عامل' انفجارهای اوگاندا بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گروه اسلام گرای سومالیایی الشباب گفته است عامل بمبگذاری های روز یکشنبه کامپالا پایتخت اوگاندا بود که طی آن 74 نفر کشته شدند.

شیخ علی محمد ریج سخنگوی این گروه طی بیانیه ای در موگادیشو تهدید کرد حملات بیشتری در راه است.

وی گفت: "الشباب عامل دو بمبگذاری اوگاندا بود."

الشباب پیشتر از تلفات این دو انفجار ابراز خوشحالی کرد اما مسئولیت این حملات را نپذیرفت.

در دقایق پایانی بازی فینال جام جهانی فوتبال، که روز یکشنبه در آفریقای جنوبی برگزار شد، دو نقطه مختلف کامپالا هدف حمله قرار گرفت.

پلیس می گوید هدف این بمبگذاری ها مردمی بود که در حال تماشای این بازی بودند.

گروه پیکارجوی الشباب تهدید کرده بود اگر اوگاندا و بروندی نیروهای خود را که در قالب پاسداران صلح اتحادیه آفریقا در سومالی هستند خارج نکند مورد حمله قرار می گیرند.

علی محمد ریج از "مجاهدینی" که این عملیات را انجام دادند تشکر کرد و به این دو کشور هشدار داد اگر نیروهای خود را از سومالی خارج نکنند، حملات بیشتری در راه خواهد بود.

حدود پنج هزار پاسدار صلح اتحادیه آفریقا (آمیسوم)، در موگادیشو، پایتخت سومالی مستقرند تا از دولت موقت و آسیب پذیر این کشور حفاظت کنند.

نیروهای آمیسوم در نبردهای پیاپی با پیکارجویان اسلام گرا که بخش بزرگی از جنوب و مرکز سومالی را تحت کنترل دارند، بوده اند.

بمبگذاری های کامپالا، در یک رستوران و یک باشگاه راگبی صورت گرفته است.

پلیس اوگاندا در مراحل اولیه تحقیقات احتمال داد که این حملات انتحاری بوده و توسط الشباب انجام شده باشد.

یکی از سخنگویان ارتش اوگاندا روز دوشنبه (12 ژوئیه)، گفت سر بریده یک فرد سومالیایی در نزدیکی محل انفجار پیدا شده که احتمالا به یک بمبگذار انتحاری تعلق دارد.

یک مقام دولتی اوگاندا به بی بی سی گفته است که کشورش از این خطر مطلع بوده، اما بمبگذاری ها او را غافلگیر کرده اند.

دست کم 74 نفر در این دو انفجار کشته شده اند. این افراد در حال تماشای پخش مستقیم بازی فینال جام جهانی فوتبال در تلویزیون بودند که انفجارها رخ داد.

بیشتر تلفات - حدود 49 نفر - در باشگاه راگبی بوده است. پانزده تن دیگر در انفجاری که در رستورانی اتیوپیایی رخ داد کشته شدند. این رستوران با باشگاه راگبی حدود 10 کیلومتر فاصله دارد.

ژنرال کیل کیهورا، بازرس پلیس کامپالا، گفت: "هدف از این بمبگذاری ها یقینا تماشاچیان جام جهانی فوتبال بوده است و مردم در روزهای آتی باید از نزدیک شدن به تجمعات اجتناب کنند."

شماری از کشته شدگان و مجروحان، ملیت خارجی داشته اند چون دو محل بمبگذاری شده در میان خارجیان ساکن کامپالا محبوبیت زیادی داشته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا این انفجارها را "تاسف بار و بزدلانه" خوانده است.

مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای گفت: "رئیس جمهور به کسانی که عزیزانشان کشته و یا زخمی شده اند، تسلیت می گوید."

او گفت: "دولت آمریکا آماده ارائه هر نوع کمک مورد نیاز دولت اوگانداست."

سفارت آمریکا در کامپالا تائید کرده که یک آمریکایی در این حملات کشته شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.