'جمعیت اقلیت ها در بریتانیا افزایش چشمگیری خواهد داشت'

Image caption به گفته محققان این دانشگاه جمعیت بریتانیا تا سال 2051 تقریبا به 78 میلیون نفر خواهد رسید

محققان بریتانیایی می گویند تا نیمه قرن فعلی، بیش از بیست درصد از جمعیت این کشور از اقلیت های قومی خواهد بود.

گروهی از محققان دانشگاه لیدز می گوید شمار شهروندان غیرسفید پوست، آسیایی و سفید پوست غیربریتانیایی که آمار آنها اکنون هشت درصد جمعیت این کشور است، افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بنا به تحقیق سه ساله این گروه، یکی از دلایل اصلی رشد جمعیت اقلیت ها، بالا بودن میزان زاد و ولد در میان آنهاست.

محققان می گویند جمعیت بریتانیا نه تنها متنوع تر خواهد شد بلکه تفکیک اقلیت ها در درون جامعه نیزکمتر می شود.

بنا به تحقیق این گروه که نتیجه آن روز سه شنبه (۱۳ ژوئیه)، منتشر شد، اقلیت ها از مناطق محروم به نواحی مرفه نقل مکان خواهند کرد.

از دیگر پیش بینی های دانشگاه لیدز، رشد جمعیت بریتانیاست. به گفته محققان این دانشگاه، جمعیت بریتانیا تا سال ۲۰۵۱ تقریبا به ۷۸ میلیون نفر خواهد رسید. بنا به آمار سال ۲۰۰۱ جمعیت بریتانیا ۵۹ میلیون نفر است.

این گروه تحقیق در مطالعات خود متوجه شده که میزان رشد جمعیت در میان شانزده گروه قومی که تحت مطالعه بوده، خیلی متفاوت خواهد بود.

انتظار می رود رشد جمعیت در گروه های سفید پوست بریتانیایی و ایرلندی آهسته ترین و گروه های دیگر سفید پوست سریع ترین باشد.

رشد سریع جمعیت اقلیت های سفید پوست ناشی از افزایش مهاجرت از کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالزی (استرالیا، نیوزیلند، گینه نو و چند جزیره در اقیانوس آرام)، خواهد بود.

جمعیت مهاجرانی که به طور سنتی گروه های اقلیت را در بریتانیا تشکیل می داده اند - هند، بنگلادش و پاکستان - نیز افزایش سریع خواهد داشت.

پروفسور فیلیپ ریس که هدایت این تحقیق را بر عهده داشته است، گفت: پیش بینی دقیق مهاجرت به داخل و خارج از بریتانیا امکان پذیر نیست چون این روند تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی - اقتصادی است. اما مطالعات ما نشان داده بریتانیا احتمالا در انتظار کشوری متنوع تر اما منسجم تر از امروز است.

دیمین گرین، وزیر مهاجرت بریتانیا، روز سه شنبه گفت: بریتانیا همواره از این که نگاهی به دنیای بیرون داشته و دارای جمعیت متنوع باشد، سود برده است. مشکل زمانی رخ می دهد که تغییرات بیش از حد سریع باشد و باعث سلب آسایش شود.

او افزود: به همین دلیل است که دولت بریتانیا درصدد است میزان مهاجران را کنترل کند تا ما بتوانیم بدون وارد آمدن فشار بر خدمات عمومی، از ورود استعدادها استفاده کنیم.

مطالب مرتبط