سازمان ملل: کاهش شیوع ایدز بین جوانان آفریقا

آزمایش خون
Image caption سازمان ملل تغییر عادت های جنسی را علت کاهش گسترش ایدز در بین جوانان عنوان کرد

سازمان ملل متحد در گزارشی از کاهش موارد ابتلا به بیماری ایدز در کشورهایی که این بیماری در آنها بیشترین شیوع را دارد، خبر داده است.

به گزارش دفتر برنامه مشترک اچ آی وی / ایدز سازمان ملل متحد، میزان شیوع ایدز بین جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در کشورهای آفریقایی و سایر کشورهایی که این بیماری در آنها گسترش یافته به میزان ۲۵ درصد کاهش داشته است.

این گزارش، تبلیغات و آموزش فراگیر را علت کاهش شیوع ایدز بین جوانان دانسته است.

بر این اساس، پنج میلیون جوان در سراسر جهان به ویروس اچ آی وی آلوده هستند، و چهل درصد از موارد جدید بیماری ایدز به آنها تعلق دارد.

به گزارش سازمان ملل متحد، از علت های کاهش گسترش ایدز در بین جوانان در ۱۶ کشور از ۲۵ کشوری که بیشترین شیوع ایدز در آنها دیده می شود، تغییر عادت های آنها مانند بالا رفتن سن آغاز فعالیت های جنسی و داشتن شرکای جنسی کمتر است.

آزمایش های انجام شده بر روی زنان باردار در بوتسوانا، اتیوپی، کنیا، مالاوی و زیمبابوه نشان می دهد اهداف سازمان ملل متحد برای کاهش ایدز در میان جوانان تا پایان سال در این کشورها برآورده خواهد شد.

به رغم پیشرفت در کاهش آلودگی جوانان به ویروس اچ آی وی، درمان بیماری ایدز همچنان مشکل است و تنها یک سوم از بیماران به داروهای مورد نیاز دسترسی دارند.

سازمان ملل متحد می گوید برای تولید داروهای ارزان قیمت ایدز و تسهیل درمان این بیماری به منابع بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط