ادامه تلاش ارتش اسرائیل برای توقف کشتی حامل کمک های لیبی

Image caption کشتی آمالتیا حامل 2000 تن غذا، دارو و خانه های پیش ساخته است

ارتش اسرائیل می گوید نیروی دریایی این کشور با کشتی حامل کمک های بشردوستانه لیبی به غزه تماس گرفته و در تلاش است تا مانع از نقض محاصره غزه از طرف این کشتی شود.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، مذاکره با این کشتی در جریان است، اما قرار نیست تا حمله کماندویی به این کشتی صورت گیرد.

براساس گزارش ها انتظار می رود کشتی آمالتیا که حامل کمک هایی بشردوستانه از لیبی است چهارشنبه وارد آبهای غزه شود.

کشتی آمالتیا که با پرچم مولداوی حرکت می کند حامل کمک هایی از سوی یک موسسه خیریه است که ریاست آن با سیف الاسلام، پسر سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی، است.

سازمان دهندگان این کمک ها گفته اند که اسرائیل به آنها فرمان داده که مسیر این کشتی ها را تغییر داده و به سوی بندرمصری العریش بروند. اما کاپیتان کشتی آمالتیا از پذیریش این دستور سرباز زده است.

یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل تایید کرده که با کشتی لیبیایی مذاکراتی را در حدود ۱۶۰ کیلومتری ساحل غزه انجام داده است.

به گفته این سخنگوی ارتش؛ نیروی دریایی اسرائیل تدارکاتی را برای متوقف کردن کشتی لیبیایی آغاز کرده است.

یکی از سازمان دهندگان کشتی حامل کمک ها به خبرگزاری فرانسه گفته است مقامات اسرائیل، به آنها تا نیمه شب سه شنبه مهلت داده اند تا به سمت بندر العریش تغییر مسیر بدهد.

اسرائیل تلاش های دیپلماتیک شدیدی را برای متقاعد کردن خدمه کشتی آمالتیا برای تغییر مسیر آغاز کرده است.

این کشتی حامل ۲۰۰۰ تن غذا، دارو و خانه های پیش ساخته است.

پیشتر گابریلا شالو سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد طی نامه ای هشدار داد این کشور حق دفاع از خود را دارد و اجازه نخواهد داد محاصره دریایی نوار غزه "نقض" شود. اسرائیل در ماه مه به یک کشتی حامل کمک های انسان دوستانه که از ترکیه عازم غزه شده بود، حمله کرد . در جریان این حمله که در آبهای بین المللی رخ داد هشت شهروند ترکیه و یک شهروند آمریکایی-ترک کشته شدند. این در حالی است که ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ( ۱۲ ژوئیه ) اعلام کرد که بررسی یورش به کشتیهای کمک رسانی به غزه نشان می دهد کماندوها از آمادگی لازم برخوردار نبودند و اشتباهاتی در سطوح بالا انجام شده است.

مطالب مرتبط