انتقاد مشایی از "سیاست پررویانه" آمریکا

Image caption مشایی: "موضوع اصلی مورد نگرانی غرب این است، که ایران به انرژی هسته‌ای دست خواهد یافت"

یک مقام ارشد ایرانی گفته است که آمریکا نمی‌تواند بدون حلّ مشکل خود با ایران مسائل خاور میانه‌، عراق و افغانستان را حل کند.

اسفندیار رحیم مشایی، مشاور عالی و رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران، این سخن را در نشست مطبوعاتی روز سه‌شنبه‌ خود در شهر دوشنبه ابراز داشت.

وی گفت وقتی باراک اباما، رئیس جمهور آمریکا، به قدرت رسید، جهان از او انتظار داشت، که بتواند تغییری در سیاست جهانی به وجود آرد و مهمّترین تغییرات حلّ مسائل افغانستان، عراق، فلستین و ایران است.

آقای مشایی افزود: "از نظر ما و از نظر همه دنیا، ایران ساده‌ترین تغییریست که می‌شود انجام داد. حلّ مسئله ایران خیلی ساده‌تر از حلّ مسئله خاور میانه‌، عراق یا افغانستان است. پس تغییر مورد ادّعای آمریکا و هیئت حاکمیت جدید تنها و تنها در گرو حلّ مسئله آمریکا با ایران است."

امّا آقای مشایی گفت، که آمریکا بدون پیشنهادهای "قابل قبولی" برای ایران راه تحریمهای بیشتری را پیش گرفته است، ولی تحریم “مذااکره نبوده، بلکه برخورد” است.

وی گفت 31 سال است، که علیه ایران تحریمهای مختلفی وضع می‌شود و ایران شاید 10-20 سال دیگر هم بتواند در برابر تحریمها ایستادگی کند.

آقای مشایی در ادامه‌ صحبتش با اشاره‌ به این که دوره ریاست جمهوری باراک اباما تا دو و نیم سال دیگر به پایان می‌رسد، گفت: "امّا آقای اباما چه قدر وقت دارد؟ زیاد وقت ندارد، یعنی آقای اباما در دوره ریاست جمهوری‌اش به نتیجه‌ای نخواهد رسید و هیچ تغییراتی در دوره ریاست جمهوری او انجام نمی‌شود."

موضوع دیگری، که مشاور عالی و رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران در نشست مطبوعاتی خود در شهر دوشنبه بر آن تأکید کرد، ادّعای او مبنی بر “دروغین بودن” نگرانیهای غرب از این که ایران بمب هسته‌ای تولید می‌کند، است.

وی گفت موضوع اصلی مورد نگرانی غرب این است، که ایران به انرژی هسته‌ای دست خواهد یافت. او تذکّر داد، که برای کشورهای غرب “جای نگرانی” این است، که ایران با دست یافتن به انرژی هسته‌ای، برای تولید یک هزار میگاوات نیروی برق به جایی مصرف 560 میلیون دلار با استفاده از نفت، تنها 60 میلیون دلار با استفاده از نیروگاه اتمی مصرف خواهد کرد.

وی استدلال کرد، که غرب نسبت به پیشرفت اخیر ایران در رشته لییزیر، که می‌تواند ارانیوم را صد در صد غنیسازی کند، اعتراضی و یا نگرانی بیان نکرد.

او گفت: "محمود احمدی‌نژاد در مرکز لییزیر ایران در بهمن‌ماه گذشته تأکید کرد، که “یکی از کارهایی، که لییزیر انجام می‌دهد، غنیسازی صدّرصد است، امّا چرا کسی از غرب هیچ گونه موضع نگرفت؟ برای آن که آنها (کشورهای غربی) می‌دانند با لییزیر می‌شود تنها مقداری از ارانیوم را غنیسازی کرد، که بمب تولید بکنی، امّا به روش لییزیر نمی‌توان آن قدر غنیسازی کرد، که بخواهی نیروگاه تأسیس بدهی."

مشاور عالی و رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران تأکید کرد، که کشورش با وجود اتّهامات کشورهای غربی در مورد “همکاری ناکافی” با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با این سازمان پیوسته همکاری کرده است.

او در این مورد تأکید کرد، که خود این کشورهای غربی "نه تنها با این سازمان همکاری نمی‌کنند، بلکه حتّی عضو آن نیستند."

شورای امنیت سازمان ملل متّحد تا حال چهار قطعنامه تحریم علیه ایران را تصویب کرده است، تا این کشور فعالیّتهای هسته ای اش را تعلیق ‌اندازد.

ایران پیوسته این تقاضاها را رد کرده و دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هستی را حق خود می‌داند.

امّا اسرائیل و آمریکا، از کشورهای عمده مخالف فعالیّتهای غنیسازی ارانیوم ایران، همواره این کشور را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متّهم می‌کنند.

مطالب مرتبط