فرانسه یک قدم به منع روبنده نزدیک تر شد

فرانسه
Image caption تعداد کمی از زنان مسلمان در فرانسه روبنده دارند

مجلس نمایندگان پارلمان فرانسه لایحه جنجالی ممنوعیت پوشیدن روبنده در اماکن عمومی را تصویب کرده است.

این لایحه با ۳۳۵ رای موافق در مقابل یک رای مخالف به تصویب رسید. مجلس سفلی فرانسه ۵۵۷ نماینده دارد.

با رای مجلس سفلی فرانسه به لایحه منع پوشش روبنده، این لایحه به مجلس سنای این کشور فرستاده شد.

نمایندگان حزب مخالف سوسیالیست فرانسه که خواستار ممنوعیت روبنده تنها در ساختمان های دولتی بودند، تحت فشار گروه های طرفدار حقوق زنان از شرکت در رای گیری امتناع کردند.

در صورت موافقت سنای فرانسه و تبدیل لایحه ممنوعیت روبنده به قانون، زنانی که در اماکن عمومی فرانسه روبنده بپوشند تا ۱۹۰ دلار جریمه خواهند شد.

همچنین مردانی که همسران خود را مجبور به این نوع پوشش کنند، به پرداخت ۳۰ هزار یورو و مجازات حبس به مدت یک سال محکوم خواهند شد.

نظرسنجی ها بیانگر حمایت هفتاد درصد مردم فرانسه از ممنوعیت پوشش روبنده است.

وزیر دادگستری فرانسه تصویب این لایحه را یک پیروزی برای دموکراسی و ارزش های فرانسه دانسته است.

تعداد زنان مسلمانی که در فرانسه از روبنده استفاده می کنند، بسیار کم است و بعضی از فعالان وکلای مدافع حقوق بشر می گویند که این ممنوعیت ممکنست حق تفکر مذهب و عقیده مردم را نقض کند.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از طرفداران منع پوشش روبنده با هدف حفظ هویت فرهنگی فرانسه است ولی منتقدان می گویند، او در پی جلب حمایت راستگرایان است.

کریستسن فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید سایر دولت های اروپایی به دقت پیگیر نتیجه تحولات مربوط به منع روبنده در فرانسه هستند.

اسپانیا و بلژیک نیز تصویب قوانین مشابهی را دستور کار دارند.

به گفته کریستین فریزر، با افزایش مهاجرت به این کشورها در سه دهه گذشته، بحث هویت فرهنگی به یک موضوع جنجال برانگیز تبدیل شده است.

مطالب مرتبط